Concursul internaţional de karate kyokushin ce s-a ţinut sâmbătă la Clubul Sportiv Universitar Oradea a fost, potrivit organizatorilor, unul spectaculos, cu multe ippon-uri şi wazari, cu meciuri extrem de disputate, dar şi numeroşi spectatori care şi-au susţinut favoriţii.

Participanţii au fost peste 120 la număr şi au provenit din ţări precum Ungaria, Croaţia, Bulgaria, Slovacia şi România.

Surprize în cadrul competiţiei au oferit doi sportivi români, Tudor Bun de la CS Satori Kai Sibiu, antrenat de sempai Bergea Ioan, şi Mihai Cîmpean de la CS Kyosprit Cluj Napoca, antrenat de sempai Vlad Pop, care au reuşit să învingă doi campioni europeni din Ungaria.

Tudor Bun a fost, de altfel, declarat la finalul competiţiei cel mai bun sportiv român, fiind şi campionul categoriei de junior -70 kg.

Titlul pentru cel mai bun sportiv orădean a fost adjudecat de Robert Cosma de la CS Gym Oradea, câştigătorul categoriei junior -75 kg.

Înaintea disputării finalelor, Marius Ilaş (2 dan), vicecampion mondial al categoriei mijlocii la Sankt Petersburg şi Harris Wallmen (3 dan), antrenorul lotului national al României, au realizat o scurtă demonstraţie de kata, kumite şi spargeri.