Elevii care au luat Bacalaureatul cu media 10 vor primi de la Guvern câte 3.000 de lei fiecare. Decizia a fost luat miercuri, în şedinţă de Guvern.
În total, 126 de absolvenţi se laudă cu această performanţă în 2013, din care unul este din Bihor. Alexandra Georgiana Vid, absolventă a Colegiului Naţional Mihai Eminescu, este singura elevă din liceu care a luat 10 la toate probele Bacalaureatului.
Banii sunt din bugetul propriu al Ministerului Educaţiei. Anul trecut, absolvenţii cu 10 au primit câte 2.000 de lei, iar în urmă cu doi ani au primit câte un telefon inteligent.