Tinerii judoka ai Clubului Crişul Oradea şi-au adjudecat 14 medalii la întrecerile Cupei Internaţionale de Judo desfăşurate la Timişoara, în perioada 28-29 octombrie, sub denumirea International Judo Cup „Constantin Ali Bogdan”. Este vorba despre o competiţie pentru copii şi veterani la care Clubul Sportiv Crişul Oradea a participat cu trei concurenţi antrenaţi de Olimpia Ianc şi cu 12 sportivi pregătiţi de către antrenoarea Ioana Hanaş.

La startul întrecerii s-au aliniat peste 600 de sportivi, reprezentând peste 20 de cluburi din ţară şi străinătate.

Prima zi de competiţie a adus şi primele rezultate pentru sportivii orădeni, astfel că la finalul zilei şi-au adjudecat un loc II şi trei locuri III. Denisa Toma, la +63 kg U14, a ocupat locul II, iar Sofia Federeac, în cadrul categoriei 57 kg U14, s-a situat pe poziţia a III-a, în timp ce Alexandra Bondar, la 36 kg U12, a ocupat locul V. Aceste sportive sunt pregătite de antrenoarea Olimpia Ianc.

De asemenea, Karina Păştean s-a situat pe cea de-a treia treaptă a podiumului la U12 +57 kg, loc ocupat şi de Ştefan Csak în cadrul categoriei U12-26 kg, cei doi fiind pregătiţi de antrenoarea Ioana Hanaş.

Ziua a doua a adus zece clasări pe podium pentru sportivii antrenoarei Ioana Hanaş, patru locuri I, două locuri II şi patru locuri III.

La categoria de vârstă U8, şi-au adjudecat primul loc Demian Esteban, la 22 kg, David Buz, la 24 kg, și Matei Raţ, la 30 kg.

Tot la U8, Sebastian Mandrovici s-a clasat al doilea, la 22 kg, în timp ce la categoria de vârstă U10 Antonia Mandrovici a fost prima, la 29 kg, Alexandru Lungu s-a situat pe locul II, la 24 kg, în timp ce Gloria Lungu (la 33 kg), Gabriel Marc (30 kg), Adrian Foica (38 kg) şi David Marian (38 kg) au ocupat locul III.

În total, aşadar, sportivii clubului Crişul Oradea au câștigat 4 locuri I, 3 locuri II şi 7 locuri III.

„Suntem foarte mândri de rezultatele sportivilor secţiei de judo. Faptul că la o asemenea competiţie aceşti copii minunaţi au reuşit să obţină 14 clasări pe podium denotă seriozitatea şi devotamentul antrenoarelor Ioana Hanaş şi Olimpia Ianc şi implicit faptul că avem sportivi de perspectivă, care prin munca şi perseverenţa lor vor putea ajunge pe cele mai înalte trepte ale podiumurilor pe plan naţional sau chiar internaţional”, a transmis Peto Dalma Csilla, directorul C.S. Crişul Oradea, într-un comunicat.