Prima şcoală construită după revoluţie în Oradea a fost inaugurată. Campusul şcolar "Partenie Cosma", din strada Armatei Române, de lângă Biblioteca Judeţeană "Gheorghe Şincai", a fost inagurat joi în prezenţa primarului Ilie Bolojan, a prefectului Claudiu Pop, a reprezentanţilor constructorului şi a şefilor unor instituţii din judeţ.

În total, investiţia se ridică la 10 milioane euro. Din această sumă, 3 milioane euro au fost investiţi de municipalitatea orădeană în anul 2012, când a construit prima clădire a campusului pentru a reloca aici elevii şcolii "Partenie Cosma" care urmau să fie evacuaţi din sediul situat în strada cu acelaşi nume după retrocedarea clădirii.

"În 2012 a fost finalizat primul corp de clădire cu 24 de săli de clasă. Nu am primit sumele finanţate de la Guvern, aşa că, atunci când s-au terminat banii, am oprit lucrările. Pe finele perioadei de finanţare europeană 2007 - 2013, guvernanţii au constatat că nu pot cheltui banii alocaţi pe POR şi au deschis pe ultima sută de metri o nouă linie de finanţare pentru proiecte de învăţământ care nu au fost finalizate", a povestit primarul Ilie Bolojan.

Un campus "instant"

Lucrările la campusul şcolar s-au desfăşurat contracronometru, fiind realizate în proporţie de 90% anul trecut şi 10% anul acesta. "După construirea primei clădiri, campusul şcolar părea un proiect mort, până în 2014, când municipalitatea a reuşit să atragă fonduri europene. Atunci am aflat că într-un an şi două luni trebuie să finalizăm alte şase corpuri de clădire, cu o suprafaţă desfăşurată de peste 11.000 metri pătraţi, altfel oraşul pierde banii", a spus, la rândul său, Călin Roman, directorul Selina, constructorul campusului.

Lucrările au demarat cu întârziere pentru că proiectul campusului, fiind şi vechi şi făcut standard la nivel naţional, a trebuit adaptat realităţilor locale.

"Oradea este singurul campus din ţară care are două clădiri cu destinaţie de şcoală construite în oglindă", a explicat viceprimarul Huszar Istvan. Şi singurul finalizat.

Pe bani europeni, constructorul a ridicat în strada Armatei Române 1A şase clădiri independente. Campusul cuprinde o şcoală (24 săli de clasă, 7 laboratoare, bibliotecă, grupuri sanitare, cancelarie şi cabinete), un cămin internat (300 locuri), o cantină şi un club, o clădire cu 15 garsoniere pentru profesori, o clădire de ateliere şi o sală de sport cu depozite, vestiare şi 300 locuri pe scaune pentru public.

Condiţiile de învăţământ oferite aici sunt mult peste cele existente în municipiu.

"Astăzi, Oradea are un campus şcolar aşa cum vedem în Europa de Vest, cu cantină pentru elevi, cu garsoniere pentru profesori, cu sală de sport şi tot ce trebuie", a concluzionat prefectul Claudiu Pop.

Lucrările continuă

Deşi proiectul a fost finalizat iar recepţia lucrărilor s-a făcut încă de săptămâna trecută, zona campusului va rămâne în continuare în stadiul de şantier. În partea dinspre Universitatea din Oradea, municipalitatea va amenaja un parc, profitând de prezenţa unor arbori seculari.

Potrivit primarului Ilie Bolojan, capacitatea campusului nou inaugurat se ridică la 2.000 elevi, număr cu mult peste cei înscrişi la colegiul "Partenie Cosma".

Viitoarea conducere a administraţiei locale orădene va decide ce unitate de învâţământ se va muta aici pentru a profita de cele mai moderne condiţii de învăţământ din Oradea.