Gata cu "misterele" din factura de utilităţi! Potrivit unui comunicat al municipalităţii orădene, prin modificările aduse legii 230 din 2007, administratorii asociaţiilor de proprietari sunt obligaţi să afişeze la avizier modul de calcul a utilităţilor.

Conform articolului 48 din lege, "asociaţia de proprietari, prin grija preşedintelui asociaţiei, va afişa, lunar, la vedere, lângă lista de plată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari, modalitatea de calcul în urma căreia au rezultat sumele lunare de plată ale proprietarilor. Modalitatea de calcul va conţine şi va arăta explicit toate costurile şi sumele care formează totalul de plată al proprietarilor, respectiv modul de calcul şi de repartizare a acestor cheltuieli către proprietar".

În plus, administratorii sunt obligaţi prin articolul 36 la "informarea trimestrială, în scris sau prin poşta electronică, a proprietarilor, membrii asociaţiei de proprietari, cu privire la situaţia financiară cuprinzând toate elementele de cheltuieli, venituri, încasări şi plăţi aferente asociaţiei de proprietari, sub semnătura proprie şi contrasemnată de preşedintele şi de cenzorul asociaţiei de proprietari".

Neîndeplinirea obligaţiei de a informa membrii cu privire la modul de împărţire a cheltuielilor şi starea financiară a asociaţiei se sancţionează cu amendă de la 500 lei la 3.000 lei.