Tinerii sportivi de la LPS Bihorul Oradea s-au întors cu două medalii de argint de la întrecerile Campionatului Naţional de Atletism U16, competiţie care s-a desfăşurat la Bucureşti, în perioada 22-23 iulie.

Ambele medalii au fost cucerite de Andra Daria Danciu, atletă pregătită de profesorul Călin Laza şi care are dublă legitimare, la LPS Bihorul şi CS Atletico Slănic. Ea a concurat în probele de 1.500 metri şi 3.000 metri.

La 1.500 metri, Andra Danciu a cucerit medalia de argint după ce a parcurs distanţa în 4 minute şi 56 de secunde. La 3.000 metri, ea a ocupat locul II după ce a terminat cursa în 10 minute şi 45 secunde.

Un rezultat fruntaş a obţinut şi Antonia Sângeorzan Lăcătuş, în proba de săritură în lungime, unde s-a clasat pe locul IV, cu un rezultat de 5,10 metri. Antonia este legitimată la LPS Bihorul şi CSU Oradea şi este pregătită de soţii Mariana şi Virgil Preda.