Un bărbat de 34 de ani din comuna Diosig, urmărit internațional, a fost reținut și încarcerat în Arestul Poliției Bihor.
Bihoreanul, care se numeşte Biró István Norbert, a fost arestat provizoriu pentru 15 zile, perioadă în care Curtea de Apel Oradea va analiza documentele transmise de autoritățile maghiare, care solicită extrădarea sa.
Potrivit unui comunicat transmis joi, de Poliția Bihor, bărbatul a fost ridicat miercuri de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Biharia, în baza unui mandat european de arestare emis de autoritățile judiciare din Ungaria. Biró a fost condamnat în țara vecină la 2 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de persoane.
După reținerea sa, Biró a fost prezentat procurorilor Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea, care au emis o ordonanță de reținere pentru 24 de ore.
Joi, judecătorii Curții de Apel Oradea au admis cererea de arestare provizorie, bărbatul fiind încarcerat pentru 15 zile, în așteptarea extrădării.
Cazul a fost gestionat cu sprijinul Biroului Sirene din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională.