După ce anul trecut au câştigat două medalii de bronz la categoriile U15 şi U16, tinerele baschetbaliste de la CS Crişul BC U Oradea au cucerit şi anul acesta bronzul, la Campionatul Naţional U16.

La turneul final al competiţei, desfăşurat în localitatea Sfântu Gheorghe, au participat cele mai bune opt echipe din ţară, Crişul BC U Oradea reuşind performanţa de a accede în careul de aşi, alături de trei echipe din Capitală.

Valoarea celor patru formaţii a fost foarte apropiată, aşa cum arată şi rezultatele meciurilor: CS Crişul BC U Oradea - CSS Sfântu Gheorghe 56-45, CSM Ploieşti - CS Crişul BC U Oradea 48-56, CS Crişul Oradea - Sportul Studenţesc 47-55, CS Crişul BC U Oradea - Olimpia Bucureşti 48-59 şi Sportul Studenţesc - CS Crişul BC U Oradea 53-60.

Marcatoarele formaţiei orădene la acest turneu au fost: Papp Anna, 60 de puncte, Milaş Lorena, 49 de puncte (3 double-double), Ganea Arianna, 49 de puncte (3 double-double), Ilea Alexia, 36 de puncte, Moldovan Ariana, 31 de puncte, Buştean Iasmina, 18 puncte, Salamon Vivien, 13 puncte, şi Silaghi Viviana, 11 puncte. Au mai jucat: Szabo Kinga, Jurcan Ingrid şi Mardale Sânziana.

Pe lângă medaliile de bronz cucerite de echipă, CS Crişul BC U Oradea a mai primit o distincţie la acest turneu: Arianna Ganea a fost inclusă între cele mai bune 5 jucătoare ale turneului, în Best 5.

Clubul orădean mai are de trecut un hop important săptămâna viitoare la Târgu Mureş, unde mezinele de la U14 vor participa la turneul final.