Sportiva orădeană Bianca Benea s-a clasat pe locul al 5-lea în proba individuală de juniori (U20) la spadă feminin de la Campionatul Mondial de Scrimă pentru Cadeţi şi Juniori, competiţie care se desfăşoară în aceste zile în Italia, la Verona.

Legitimată la CSM Oradea şi antrenată de Nicolae Ille, Bianca Benea a obţinut această clasare din totalul de 174 sportive, fiind la o singură tuşă de medalie.

Întrecerea s-a desfăşurat duminică, iar în grupe, Bianca a obţinut cinci victorii din şase dueluri, avansând pe tabloul eliminatoriu, adică între primele 128 spadasine la U20 din concurs.

Parcursul sportivei de la CSM Oradea în fazele superioare:

Tabloul 128 – vs Bethan Plant (Marea Britanie, 15-6)
Tabloul 64 – vs Hana Satto (Japonia, 15-12)
Tabloul 32 – vs Lea Mayer (Germania, 15-13)
Tabloul 16 – vs Federica Isola (Italia, 15-13)
Tabloul 8 – vs Julia Falinska (Polonia, 14-15, foto copertă din acest duel)

De notat că Federica Isola, sportiva învinsă de Bianca pe tabloul de 16, este campioana în exerciţiu a Europei. Victoria Biancăi s-a conturat în fieful sportivei italiene.

Rezultatele celorlalte sportive române din competiţie au fost: Zsuzsa Schlier – locul 7, Denisa Barosan – locul 16 şi Alexandra Predescu – poziţia a 39-a.

Competiţia continuă marţi, când se va desfăşura proba pe echipe la spadă feminin juniori (U20).