Sportiva orădeană Bianca Benea a început anul cu o frumoasă performanţă. Spadasina de la Clubul Sportiv Municipal Oradea a cucerit joi titlul de campioană naţională în întrecerea junioarelor.

Eleva antrenorului Nicolae Ille a câştigat proba individuală din cadrul Campionatului Naţional desfăşurat la Bucureşti, după ce a dispus în finală de Ramona Calcan, de la CSA Steaua Bucureşti, cu scorul de 15-12.

În semifinale Bianca Benea a învins-o pe Zsuzsa Schlier, de la CSŞ Tîrgu Mureş, cu 15-14, după ce pe tabloul de opt a depăşit-o pe Cristina Matache, de la LPS Craiova, cu scorul de 15-8.

Podiumul competiţiei a fost completat de Zsuzsa Schlier (CSŞ Târgu Mureş) şi Alexandra Predescu (CSA Steaua).

De precizat faptul că Bianca Benea a câştigat acum titlul naţional la junioare, după ce, în sezonul trecut, a obţinut medalia de bronz.

La concurs au participat 31 de sportive. Între ele s-au numărat şi alte două reprezentante ale clubului CSM Oradea, Anna Handlery, situată pe locul 15 şi Andreea Tufan, cupanta locului 22.

Competiţia din Bucureşti continuă vineri, când este programată proba de spadă feminin pe echipe.