Orădeanca Bianca Benea a reuşit să se remarce din nou în competiţiile oficiale. Sportiva legitimată la CSM LPS Oradea şi antrenată de Nicolae Ille, a cucerit medalia de bronz la întrecerile Campionatului Naţional de spadă feminin pentru juniori, competiţie care s-a desfăşurat în week-end la Craiova.

Bianca Benea a trecut de Sabina Ecobici, pe care a învins-o cu scorul de 15-8, în faza sferturilor de finală. Ea a pierdut apoi, la limită, scor 8-9, în semifinala cu Teodora Coste, de la CSM Satu Mare. Coste a devenit apoi campioana naţională.

Concursul de la Craiova a reunit la start 60 de sportive din toată ţara. Alături de Bianca, de la CSM Oradea a mai participat Andreea Tufan, situată pe locul 31, şi Anna Handlery, clasată pe poziţia a 48-a.

Bianca Benea a obţinut locul al doilea şi la ediţia anterioară a acestui concurs.

Pe de altă parte, după concursul individual, programat vineri, sâmbătă s-a desfăşurat şi întrecerea pe echipe. Formaţia CSM LPS Oradea a obţinut locul 5 din 15 participante. În concursul pe echipe, campioană a devenit formaţia CSA Steaua Bucureşti.