Sportiva orădeană Bianca Benea a obţinut o clasare pe podium la întrecerile ediţiei din acest an a Cupei Federaţiei, competiţie de spadă rezervată juniorilor şi care s-a desfăşurat în cursul acestei săptămâni la Satu Mare.

Legitimată la clubul CSM Oradea, Bianca Benea a încheiat întrecerea pe locul III, intrând în posesia medaliei de bronz.

Pe tabloul de opt, Benea a învins-o pe Daria Olteanu, de la CSŞ Constanţa, cu scorul de 15-12, însă în penultimul act, orădeanca a fost învinsă de Claudia Durău, de la LPS Craiova, cu 15-14.

De notat însă că Bianca Benea şi-a îmbunătăţit clasarea de la ediţia anterioară, când, sportiva antrenată de Nicolae Ille, s-a clasat pe locul V.

Ediţia din acest an a competiţiei a fost adjudecată de Alexandra Predescu, legitimată la Steaua Bucureşti. De altfel, aceasta şi-a apărat trofeul cucerit anul trecut.