Tenismena bihoreană Irina Bara a fost învinsă in runda a doua a calificărilor la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Şteianca a cedat sâmbătă, în trei seturi, în faţa americancei Bernarda Pera, locul 126 WTA şi cap de serie numărul 14 în calificări.

Irina Maria Bara (locul 183 WTA) a început bine meciul totuşi şi şi-a adjudecat primul set cu scorul de 6-4, dar le-a pierdut apoi pe următoarele două, cu 2-6 şi 3-6, într-o partidă ce a durat o oră şi 46 de minute.

În schimb, Alexandra Dulgheru a învins-o în turul doi pe jucatoarea ucraineană de 17 ani Daiana Iastremska, locul 177 WTA, cu scorul de 7-6 (6), 6-0.

Pe tabloul principal de la Australian Open sunt prezente deja 6 jucătoare din Romania: Simona Halep (1 WTA), Sorana Cirstea (37 WTA), Irina Begu (40 WTA), Monica Niculescu (85 WTA), Mihaela Buzarnescu (57 WTA) şi Ana Bogdan (107 WTA).