Tenismena bihoreană Irina Maria Bara a obţinut accesul reuşit în turul II al calificărilor de la la primul turenu de Grand Slam al anului, Australian Open, competiţie care se desfăşoară la Melbourne.

Sportiva din Ştei a întâlnit-o în faza inaugurală pe Sesil Karatantcheva din Bulgaria, o sportivă de 28 de ani, situată pe locul 184 WTA, pe care a reuşit s-o întreacă după o partidă ce a durat două ore şi 24 de minute.

Irina Maria Bara, locul 183 WTA, s-a impus în faţa bulgăroaicei cu scorul de 7-5, 3-6, 7-5.

De menţionat însă că bihoreanca a avut un meci extrem de greu şi a revenit în setul decisiv de la scorul de 0-3 şi apoi de la 2-5, salvând şi o minge de meci.

În turul al doilea al calificărilor, Irina Bara o va avea ca adversară pe Bernarda Pera din Statele Unite (numărul 126 WTA).