Desfășurate la Arad, în perioada 7-8 decembrie, întrecerile turneului internațional de judo dotat cu Cupa CSM Arad a adus o serie de rezultate pozitive pentru sportivii cluburilor orădene participante.
Reprezentanții cluburilor JC Liberty, CSS LPS Bihorul, CS Crișul sau ACS Olimpikus s-au întors cu o salbă de medalii, de la competiția ce a reunit un număr de 500 de sportivi din țară și din străinătate, din Ungaria, Austria și Serbia.
Întrecerile au fost rezervate categoriilor de vârstă de U15, U13, U11 și U9. Datorită numărului mare de sportivi, competiția s-a desfășurat pe parcursul a doua zile, iar sportivii au fost organizați in funcție de vârstă.
Sportivii clubului JC Liberty Oradea, pregătiți de antrenoarele Loredana Lascău și Alina Borza, s-au întors cu 11 medalii, dintre care două de aur, două de argint și șapte de bronz.
Pe categorii de vârstă, rezultatele sportivilor de la JC Libery Oradea au fost:
La U9 (2011-2012)
Popșa Tudor loc 1
La U11 (2009-2010)
Seica Claudia loc 1
Asproiu George loc 2
Gălătanu Carla loc 2
Cioloș Carina loc 3
Soltan Yanis loc 5
Kacsandi Ianis loc 5
Hrenciuc Cezara loc 5
Lascău Tudor loc 7
Sfarlea Andrei loc 7
Popșa George loc 7
Moțiu Felix loc 9
La U13 (2007-2008)
Chiperi Mara loc 3
Lascău Sasha loc 3
Valea Cristina loc 3
Baciu Jacqueline loc 3
Negrea Bianca loc 5
Seica Horea loc 5
Szilagyi Mark loc 5
Gurău Raul loc 9
La U15 (2005-2006)
Mândraș Andrada loc 3
Domocoș Rebeca loc 3
Sonea Darius loc 9
După cum au transmis antrenoarele, o evoluție bună au avut-o și sportivii Chiosa Cătălin, Moțiu Marc și Gurău Raul, chiar dacă nu au ocupat poziții fruntașe.
Pentru sportivii clubului Liberty, aceasta a fost ultima competiție din acest an. Săptămâna viitoare, toți judoka vor susține examenele tehnice pentru obținerea centurilor colorate și vor participa la premierea sportivilor Top 10 Liberty și festivitatea de încheiere a acestui an.
Judoka de la LPS Bihorul, pe locul II la general
La rândul lor, sportivii de la LPS Bihorul Oradea și-au adjudecat la competiția de la Arad, 6 medalii de aur, 10 medalii de argint și 10 medalii de bronz. Astfel:
La categoria de vârstă U15:
Loc 1: Gyoker Eduard (60 kg) și Pfeiler Julian (+73 kg)
Loc 2 : Popa Bianca (48 kg)
Loc 3: Popa David (46 kg) și Tirlea Darius (55 kg)
La U13:
Loc 1: Belenyesi Berenice (48 kg)
Loc 2: Popa Georgiana (48 kg)
Loc 3: Robotin Lorena (40 kg) și Popa Antonio (50 kg)
La U11:
Loc 2: Busani Beatrice (29 kg) și Campan Alexandra (44 kg)
Loc 3: Popa Mara (26 kg), Bivol Dominic (24 kg), Nadis Oliver (27 kg) și Gruie Ionuț (+55 kg)
Loc 5: Bondar Dominik (34 kg)
La U 9:
Loc 1: Bran Mihai (24 kg), Bănoi Ayan (42 kg) și Mocam Razvan (46 kg)
Loc 2: Nagy Mozes (24 kg), Oros Dario (27 kg), Urdea Sasha (30 kg) și Kelemen David (30 kg)
Loc 3: Bondar Alexandra (26 kg), Combos Milan (22 kg) și Busanu Matei (24 kg)
Pe echipe, LPS CSS Bihorul a obținut la final locul al II-lea, sportivii fiind pregătiți de antrenorii Olimpia Ianc, Alexandru Goncearenco, Emil Morar, Andreea Mateas, Lorena Podelenski și Barna Rut.
Fetele de la Crișul, cu șase medalii
Antrenoarea Olimpia Ianc, alături de Ioana Hanaș, a participat la Cupa CSM Arad și cu sportivele de la CS Crișul Oradea, care, la rându-le, au avut o evoluție foarte bună, reușind să obțină două medalii de aur, două medalii de argint și două de bronz. De asemenea, au mai fost ocupate două locuri 5.
Iată rezultatele sportivelor de la CS Crișul:
Loc 1: Gyoker Iasmina (63 kg, U15) și Pintea Patricia (+52 kg, U13)
Loc 2: Cozma Roxana (53 kg, U15) și Tamas Oana (32 kg, U13)
Loc 3: Volcinschi Beatrice (57 kg, U13) și Culta Sofia (29 kg, U11)
Loc 5: Pintea Briana (63 kg, U15) și Mândruț Natasa (48 kg, U11)
De menționat că sportiva Gyoker Iasmina a avut o evoluție foarte bună, „învingând o sportivă foarte bună de la Miercurea Ciuc”, după cum a declarat antrenoarea Olimpia Ianc.
ACS Olimpikus a cucerit șapte medalii
În fine, dar nu în cele din urmă, sportivii de la ACS Olipikus Oradea, pregătiți de profesorii Romeo Boanta și Diana Truică, au reușit și ei să-și adjudece două medalii de aur, două medalii de argint și trei medalii de bronz.Pe lângă acestea au mai obținut și 6 clasari în Top 10.
Rezultatele sportivilor de la CS Olimpikus la Cupa CSM Arad:
Locul 1: Valentin Juravle și Eduard Beltechi
Locul 2: Dragoș Marchiș și Aron Pakot
Locul 3: Loredana Rusu, Ioannis Frantzis și Alexandru Voinea
Locul 5: Ștefan Nichitescu
Locul 7: Tudor Pantea
Locul 9: Rareș Ursadean și Leo Ilieș