Fotbaliştii de la FC Bihor au obţinut, sâmbătă, o victorie importantă în prima etapă din 2023 din campionatul ligii a treia. La Stadionul Municipal Iuliu Bodola, formaţia orădeană a primit replica echipei CSM Satu Mare, într-un meci care s-a constituit derby-ul rundei a 16-a, din seria a 10-a.

Evoluând cu hotărâre, formaţia pregătită de Florin Farcaş a reuşit să îşi adjudece toate cele 3 puncte puse în joc după ce s-a impus cu scorul de 2-1, iar astfel a obţinut deja calificarea în faza play-off a seriei şi a urcat pe prima poziţie a clasamentului.

Golurile au fost marcate de Marius Hosu, în minutul 14, şi Andrei Gal, în minutul 60, pentru FC Bihor, respectiv de Ervin Zsiga, în minutul 57, pentru Satu Mare.

Formaţia bihoreană a fost susţinută la acest joc de aproximativ 1000 de spectatori.

„A fost o partidă destul de bună pentru noi, având în vedere că am fost la primul joc oficial după o perioadă foarte lungă şi încă nu suntem adaptaţi la ritmul de joc. Ne-au lipsit şi patru jucători titulari, dar eu zic că am dominat clar jocul, ne-am creat foarte multe ocazii, am fost destul de agresivi şi conectaţi. Astfel, jucătorii merită felicitaţi pentru că au făcut un joc bun”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul echipei FC Bihor, Florin Farcaş.

Ca de obicei la jocurile de pe teren propriu, lovitura de start a fost executată şi de această dată, de unul dintre fotbaliştii emblematici ai clubului FC Bihor, acum fiind rândul cunoscutului atacant Ovidiu Lazăr.

În celălalt meci important al zilei de sâmbătă, din etapa a 16-a, la Zalău, formaţia SCM a dispus cu scorul de 2-1 de Gloria Bistriţa, fapt care a permis roş-albaştrilor orădeni să urce pe prima poziţie a clasamentului, cu 34 de puncte.

Pe locurile 2 şi 3, la egalitate, se află Gloria Bistriţa şi CSM Satu Mare, cu câte 32 de puncte, în timp ce pe locurile 4, 5 se află Lotus Băile Felix şi SCM Zalău.

Şi în etapa viitoare, formaţia orădeană va juca tot pe teren propriu, sâmbătă, 18 martie, de la ora 15, cu CSM Sighet.

La finalul meciului de sâmbătă, a fost bucurie mare în vestiarul băieților de la FC Bihor. Jucătorii au cântat și au aplaudat, alături de antrenor, scandând la final: „Cine e pe primul loc, cine e pe primul loc, Bihorul e! Bihorul e!”

Vezi video mai jos!

FC Bihor Oradea - CSM Satu Mare 2-1 (1-0)

Au marcat: M. Hosu (min. 14) şi A. Gal (min. 60) / E. Zsiga (min. 57)

FC Bihor: R. Bob – C. Jurj, A. Gal, R. Farcaș, R. Gunie – G. Cherman, Cl. Petruș – T. Serediuc (min. 76 Fl. Drăgan), C. Roșu (min. 64 Ad. Popa), A. Gheorghiță (min. 89 D. Stan) – M. Hosu (min. 76 A. Hosu). Antrenor: Florin Farcaș

CSM Satu Mare: I. Anca Trip – A. Ciul, M. Mureșan, A. Negrea, C. Brata – Rodri Hernando, A. Micaș (min. 78 P. Tamas), A. Bura (min. 82 R. Ziman), A. Mărieș (min. 46 E. Zsiga) – N. Suveg (min. 46 D. Lazăr) şi D. Baior (min. 78 G. Mansour). Antrenor: Tiberiu Csik

Au arbitrat: Norbert Kemenes (Baia Mare) – Radu Despa (Baia Mare) şi Cristian Mureșan (Cavnic)