Fotbaliştii de la CAO 1910 Oradea au dat recital, sâmbătă, pe Stadionul Municipal "Iuliu Bodola", înscriind gol după gol în disputa cu formaţia maramureşeană Progresul Şomcuta. Meciul, care a contat pentru etapa a 15-a a Seriei a 10-a din campionatul Ligii a III-a, s-a încheiat cu victoria orădenilor cu scorul de 8-1.

Gol după gol

La pauză, CAO conducea deja cu 4-0, iar jumătate dintre golurile orădenilor le-a reuşit tânărul jucător Loren Ioviţă. O evoluţie consistentă a avut-o şi atacandul Marius Hosu, care a reuşit dubla, înscriind în minutele 20 şi 37.

Celelalte două goluri ale echipei antrenate de Florin Fărcaş le-a izbutit Claudiu Codoban, în minutul 52, şi Constantin Roşu, care a punctat în minutul 53.

Golul de onoare al oaspeţilor l-a reuşit Mark Parnău, în minutul 50, care a înscris cu un şut de la mare distanţă, ce l-a surprins pe portarul Cosmin Verdeş. Totuşi, goalkeeperul orădean şi-a luat revanşa în faţa lui Parnău, după ce, în minutul 85, a parat o lovitură de la 11 meri executată de maramureşean.

Cu această victorie, CAO şi-a făcut şi golaverajul, ajungând acum la +12 la acest capitol, dar tot rămâne pe locul 3 în clasament, după ce şi primele două clasate, Minaur Baia Mare şi SCM Zalău, au câştigat jocurile pe care le-au avut pe teren propriu sâmbătă.

În disputa cu maramureşenii de la Şomcuta Mare, antrenorul echipei CAO, Florin Fărcaş a utilizat formula: C. Verdeş – Cr. Copil (min. 66 M. Kovacs), B. Mintaş (min. 53 L. Popa), D. Stan (min. 66 Al. Popa), A. Panti – C. Letan, G. Cherman (min. 53 R. Ardelean) – C. Roşu, Cl. Codoban (min. 53 Al. Lezeu), L. Ioviţă – M. Hosu.

CSC Sânmartin şi Luceafărul au pierdut

Celelale două formaţii bihorene din Seria a 10-a a Ligii a III-a, CSC Sânmartin şi Luceafărul Oradea, au suferit înfrângeri sâmbătă. CSC Sânmartin a pierdut pe terenul liderului, la Baia Mare, scor 1-4, cu Minaur, în timp ce Luceafărul, ultima clasată, deşi a jucat pe teren propriu, a cedat cu 1-3, duelul cu Sportul Şimleu Silvaniei.

CSC Sânmartin a avut o palidă evoluţie de această dată la Baia Mare, pierzând la o diferenţă de trei goluri, după ce gazdele aveau deja la pauză 2-0.

Unicul gol al trupei din Sânmartin l-a reuşit Florin Pop, care a înscris în minutul 73, în timp ce pentru gazde au marcat: Mircea Donca, în minutul 3, Alexandru Pop, în minutul 34, Alexandru Core, în minutul 64, şi Andrei Haţiegan, în minutul 67.

În urma acestui eşec, CSC Sânmartin coboară un loc în clasament, fiind acum pe 7, cu 20 de puncte.

În fine, Luceafărul Oradea a marcat golul de onoare în jocul de acasă cu Sportul Şimleu, în prelungiri, în minutul 90+1, prin Vinicius Leite Teles, care care a înscris însă şi-n proprie poartă, în minutul 76.

La pauză în jocul de la Stadionul Luceafărul, cei de la Şimleu conduceau cu 1-0, prin reuşita lui Mansour Gueye din minutul 25. În partea a doua, în afară de autogolul lui Vinicius Leite Teles, a mai înscris pentru sălăjeni Adelin Neaga.

În urma acestui eşec, Luceafărul rămâne deţinătoarea "lanternei roşii" a clasamentului, cu 5 puncte, dar a şi primit o veste bună în această săptămână de la FRF, care a decis că, date fiind condiţiile speciale din acest sezon, când Liga a IV-a nu s-a desfăşurat, din eşalonul al treilea nu va retrograda nicio echipă.

Rezultatele complete ale etapei a 15-a din Seria a 10-a a Ligii a III-a la fotbal:
Minaur Baia Mare – CSC Sânmartin 4-1
Someşul Dej – CSM Satu Mare 5-0
CAO 1910 Oradea – Progresul Şomcuta Mare 8-1
SCM Zalău – Unu FC Gloria Bistriţa 2-1
Luceafărul Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei 1-3