Conducerea Casei Județene a Asigurărilor de Sănătate Bihor anunță că „începând cu săptămâna viitoare” va continua verificarea legalității în prescrierea concediilor medicale de către medicii de familie, din ambulatorii și din spitale.
Acțiunea are loc după ce noul ministru al Sănătății a trimis controale în toată țara pe fondul suspiciunilor de fraudă în eliberarea de concedii medicale, sute de mii de astfel de documente fiind suspecte.
„O prioritate”
„Conducerea Casei de Asigurări de Sănătate Bihor continuă, începând cu săptămâna viitoare, verificarea respectării normelor legale în ce privește modul de prescriere și eliberare a concediilor medicale, atât de către medicii de familie, cât și de către medicii specialiști din spitalele și ambulatoriile publice si private”, a informat vineri, printr-un comunicat, CAS Bihor.
Potrivit acestuia, „verificarea modului de acordare a concediilor medicale, obiectiv stabilit de actuala echipă managerială încă din 2021, rămâne o prioritate și în anul 2025”, iar „acordarea judicioasă a concediilor medicale permite asigurarea fondurilor necesare acoperirii altor necesități medicale, aceste sume putând fi redirecționate către decontarea de servicii medicale prestate bolnavilor bihoreni”.
„Solicităm respectarea cu strictețe de către cadrele medicale a prevederilor legale atunci când sunt eliberate concedii medicale, astfel încât să fie respectate atât legislația, cât și drepturile pacienților”, mai arată comunicatul CAS Bihor.
„Am mai făcut”
Contactat de BIHOREANUL și întrebat dacă astfel de verificări au mai fost făcute și cu ce rezultate, președintele director general al CAS Bihor, Dorel Dulău (foto), a afirmat că instituția pe care o conduce a mai derulat o „campanie” similară și la începutul anului, când, însă, nu a anunțat nici acțiunea în sine, nici rezultatele, precum și faptul că astfel de acțiuni sunt constante.
„Am mai făcut o campanie în februarie, cu verificări la medicii de familie și medicii specialiști din spitale, și am întocmit un top 10 al medicilor prescriptori, pe coduri de diagnostice”, a spus Dulău, care nu a explicat de ce instituția nu a făcut publice rezultatele la acea vreme și nu a prezentat urmările celor constatate.
„Noi putem verifica doar actele, sub aspect administrativ, în limitele atribuțiilor pe care le avem. Pe partea de diagnostic îndrituiți sunt cei de la Colegiul Medicilor”, a spus Dulău, fără a putea să spună dacă au fost descoperite fraude, dar promițând că va reveni cu informații.
„Ne costă bani, de ordinul miliardelor”
Anunțul CAS Bihor privind „continuarea” verificărilor concediilor medicale eliberate de medicii din județ survine la o zi după ce noul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete (foto), a afirmat că doar pentru anul trecut există suspiciunea că au fost date prin fraudă un milion de concedii medicale, totalizând 30 de milioane de zile de concedii.
Rogobete a postat pe Facebook un grafic care reprezintă ritmul în care s-au eliberat concediile medicale în lunile aprilie și mai ale anului trecut, din care reiese că în apropierea minivacanțelor de Paște, de 1 Mai și chiar de Ziua Copilului, numărul certificatelor medicale a explodat, fiind eliberate într-o singură zi peste 230.000 de concedii medicale.
„Apelul meu ferm către personalul medical este să nu elibereze concedii medicale fără temei medical. Ne costă bani (de ordinul miliardelor de lei) și, mai grav, irosim resurse indispensabile pacienților cu afecțiuni grave (oncologice, cardiace sau AVC) care chiar au nevoie”, a scris ministrul pe Facebook, anunțând controale pe această temă ale Ministerului Sănătății și CAS în întreaga țară.
UPDATE: Doi medici din Bihor, sancționați
La solicitarea BIHOREANULUI, CAS Bihor a transmis că în luna februarie a acestui an compartimentul de control al instituției a derulat „acțiuni de control operativ la top 10 medici (de familie și specialiști din spitale și ambulatorii) prescriptori de certificate medicale”, în urma acestora doi medici fiind sancționați cu avertismente pentru că în anul precedent au eliberat concedii medicale într-un caz „cu retroactivitate mai mare de 24 de ore”, iar în celălalt „cu durată a primei etape mai mare de 15 zile”.
Totodată, în 2024 CAS Bihor a amendat un medic cu 6.000 lei pentru „eliberarea de certificate de concediu medical fără prezentarea adeverinței de venit”, iar alți doi medici au fost sancționați cu avertisment pentru „prezentarea unei adeverințe de venit cu data ulterioară datei acordării/eliberării certificatului de concediu medical”.
Pe de altă parte, CAS a transmis că anul trecut și anul acesta a efectuat și alte 6 controale ca urmare a unor sesizări punctuale ale unor angajatori care au „contestat legalitatea modului de acordare a certificatelor de concediu medical”, dar „în toate cazurile a redirecționat solicitările către Colegiul Medicilor Bihor”.
„Noi nu putem face decât verificări administrative, Colegiul Medicilor se pronunță pe diagnostic”, a subliniat directorul CAS Bihor, Dorel Dulău, adăugând că într-un singur caz instituția pe care o conduce a primit un feed-back de la Colegiul Medicilor, dacă s-a constatat sau nu vreo fraudă. „Într-un singur caz de concediu medical contestat de angajator am fost informați și nu s-a confirmat că acel concediu a fost eliberat cu încălcarea prevederilor legale pe care CAS Bihor le-a putut verifica în limita atribuțiilor legale pe care le are”, a spus Dulău.
Mai pe românește, s-au găsit doar „nereguli” birocratice, nicio fraudă...