Cetatea are, începând de joi, propriul centru de informare turistică. Vizitatorii care trec pragul fortificaţiei au la dispoziţie materiale de promovare şi informaţii legate de istoricul Cetăţii începând de la prima atestare documentară şi continuând cu etapele parcurse de-a lungul timpului.

Centrul de informare este situat în partea stângă a intrării principale în curtea fortăreţei şi are ca scop promovarea fortificaţiei, mediatizarea activităţilor care se desfăşoară aici precum şi organizarea de vizite ghidate pentru turişti.

"Printre atribuţiile Centrului de informare se numără şi promovarea manifestărilor care se desfăşoară anual în Cetatea Oradea,  pentru a atrage noi turişti, popularizarea proiectelor realizate şi aplicate pentru restaurarea şi revitalizarea Cetăţii Oradea, precum şi oferirea de informaţii turistice referitoare la Oradea şi judeţul Bihor legat de cazare, masă, servicii diverse, programe, trasee şi evenimente cu potenţial turistic", se menţionează într-un comunicat al Primăriei.

Centrul din Cetate este deservit de cinci angajaţi şi funcţionează în perioada septembrie - mai, inclusiv în weekend, între orele 8-16. În perioada mai - septembrie programul de vizitare este prelungit până la ora 19. Conform programului de iarnă, plimbările prin curte cetăţii sunt permise până la ora 20 iar vara până la ora 23.

"Avem zilnic între 20 şi 30 de grupuri de 3 - 5 persoane, iar atunci când au loc anumite evenimente sau se vernisează expoziţii  numărul vizitatorilor creşte considerabil", a precizat Marius Florea, consilier în cadrul Biroului Administrare Cetate.

Astăzi, turiştii pot vizita Cetatea, cu toate corpurile sale, cât şi expoziţiile organizate aici. Astfel, în Sala cu grifoni are loc expoziţia "Arheologia Cetăţii Oradea", care cuprinde de la fragmente de vase şi podoabe ceramice sau din os până la ghiulele, stucaturi şi picturi specifice secoului XV - XVI. La parterul şi subsolul fortificaţiei este amenajat lapidariumul şi pot fi văzute ruinele Catedralei Romanice şi Gotice, mormintele unor clerici din perioada medievală, ferestre şi plăci tombale.

În subsolul corpului K din Cetate a fost amenajată expoziţia permanentă privind represiunea comunistă din Bihor cu detalii despre Penitenciarul Oradea şi sediile Securităţii din întreg judeţul, dar şi despre lagărul de internaţi şi organizaţiile de rezistenţă anti-comunistă din Bihor.

Tot în Cetate are loc în această perioadă expoziţia "Iluzie şi Reflexie" dedicată contelui Banffy Miklos. Expoziţia cuprinde obiecte de artă, portrete de familie, reprezentări virtuale şi costume ale personajelor din piesele de teatru scrise de autor.


VOCEA STRĂZII:

Inaugurată de trei luni, Cetatea Oradea încă nu a prins viaţă, iar turiştii pot doar să vadă clădirile din exterior şi câteva expoziţii. Ce aţi vrea să vedeţi şi să faceţi în Cetate?

Aş vrea să fac o plimbare în trecutul şi istoria oraşului. Aş vrea teatru, evenimente diverse, tururi în interior şi să văd exponate militare folosite pentru apărarea oraşului.

Valentin Mihăiţă Sabău

Vreau la Cetate gardă cu străjeri în armură de epocă; ar putea fi folosiţi pentru asta poliţiştii locali. Să fie şi ceremonial al schimbării gărzii, din oră în oră.

Grigore Jucan

Vreau terase, cum sunt în Cetatea din Alba Iulia, magazine cu suveniruri de tot felul, animatori îmbrăcaţi în costume specifice, chiar armuri.

Daniel Litvin

Trebuie expoziţii interesante permanente, pentru mai multe categorii de turişti. O soluţie ar fi ca în Cetate să se mute măcar unele secţii ale Muzeului Ţării Crişurilor.

Adrian Hatos

Poate ar fi bun un cinema în aer liber. Pe scena teatrului de vară din Cetate se poate pune uşor un ecran şi pot fi proiectate filme. Ţine doar de voinţă.

Lucian

Aş propune să se dea spaţii gratuite pentru meşteşugarii autohtoni, care produc lucruri tradiţionale specific româneşti: ţesături, cusături, prelucrare de lemn şi piele.

Mihai Bogdan Romeo