Antrenorul şi totodată componentul echipei de ciclism Carcover Racing Team Oradea, Marton Blaszo, a câştigat "Moneasa Mountainbike Maraton 2017", o cursă rezervată profesioniştilor, în timp ce Raul Sînza s-a clasat pe locul al IV-lea.

Un alt reprezentant al grupării orădene, Mura Istvan a obţinut victoria la categoria 30-39 de ani.

Traseul lung a măsurat 60 km, cu o diferenţă de nivel de 1.800 metri. Traseul scurt a fost de 30 km, cu 900 metri diferenţă de nivel. Pe acest traseu a fost consemnată şi victoria lui Noemi Lupuj, în cursa senioarelor.

Dintre ceilalţi ciclişti orădeni, Dragoş Maliţa a sosit al II-lea la juniori, iar Juhasz David, tot al II-lea, pe traseul scurt, în cursa seniorilor.

Aproape de podium s-au plasat însă şi Flavius Stânca, la categoria 30-39 de ani şi Laszlo Bondar, la +50 de ani.