Bashetbaliștii de la CSM CSU Oradea nu au scăpat de complexul clujean nici miercuri seară, când au susținut jocul din etapa a VI-a a primei grupe valorice din Liga Națională.

Desfășurat în Sala Horia Demian din Cluj, meciul dintre U BT din localitate și CSM CSU Oradea s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 89-75.

Meciul a început foarte bine pentru orădeni, care și-au adjudecat primul sfert, cu 28-23. Cum și-n următoarele zece minute, care au fost totuși ceva mai echilibrate, tot orădenii au fost mai eficienți, cu 20 de puncte înscrise, față de doar 19 ale clujenilor, în pauza mare s-a intrat cu avantajul de șase puncte pentru campioni, scor 48-42.

Dacă prima jumătate a partidei a aparținut bihorenilor, din păcate însă în partea secundă, orădenii nu au mai fost atât de eficienți, au cedat sfertul III cu 15-22, iar în ultima pauză clujenii conduceau la limită, cu 64-63.

Ultimele zece minute au fost adjudecate clar de gazde, care au marcat 25 de puncte, față de doar 12 ale bihorenilor și astfel rezultatul partidei a adus o victorie la 14 puncte pentru U BT, scor 89-75.

Principalul marcator al partidei a fost jucătorul echipei gazdă Kyndall Dykes, autor a 21 puncte, în timp ce de la CSM CSU cel mai eficace s-a dovedit a fi  Sean Barnette, cu 19 puncte.

U BT Cluj - CSM CSU Oradea 89-75 (23–28, 19–20, 22–15, 25-12)

Sala: Horia Demian
Spectatori: 2500
Arbitri: Alin Faur, Mircea Șerban și Laszlo Bukuresti
Comisar FRB: Marian Oprea

Marcatori U BT Cluj: Kyndall Dykes 21 puncte, Vlad Moldoveanu 15, Vaidas Kariniauskas 15, Roland Torok 12, Aleksandar Rasic 12, Ousmane Barro 11 și Tudor Gheorghe 3 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: Sean Antwan Barnette 19 puncte, Sean Morgan Denison 11, Andrei Mandache 10, Uros Lucic 10, Bogdan Țîbîrnă 7, Muhamed Pasalic 5, Titus Nicoară 5, Wiliam Edward Franklin 4, Cătălin Petrișor 2 și Bogdan Nicolescu 2 puncte.

În celelalte partide din etapa a VI-a (prima a returului) din prima grupă valorică a Ligii Naționale de polo, Steaua CSM Eximbank a dispus pe teren propriu, cu 89-74, de BCM U Pitești, iar BC CSU Sibiu s-a impus cu 90-85 la Timișoara, în fața celor de la BC SCM.

În clasament, CSM CSU Oradea rămâne pe locul IV, cu 37 de puncte, în timp ce U BT Cluj și-a adjudecat și matematic primul loc al grupei.