Constructorii au început luni amenajarea viitoarei parcări din vecinătatea Bisericii Baptiste Speranța din Oradea.
Lucrările, atribuite firmei Porr Construct, pentru suma de 1 milion lei, vor trebui finalizate în 3 luni.
„Prin realizarea acestei investiții vor fi amenajate 80 de locuri de parcare, precum și o suprafață asfaltată de 1.832 mp, contribuind la îmbunătățirea infrastructurii urbane și la creșterea confortului locuitorilor din zonă”, a anunțat luni, printr-un comunicat de presă, Primăria Oradea.
Amplasamentul din strada Thurzó Sándor, situat în vecinătatea pasajului suprateran ce leagă cartierele Ceyrat și Grigorescu peste șoseaua de centură, va avea amenajat un sistem de canalizare pluvială pentru a evita băltirea apei în zonă.
„În zona estică a parcării este prevăzută lărgirea trotuarului existent, iar perimetral vor fi realizate trotuare noi, cu lățimea de 1,20 m, pentru asigurarea unei circulații pietonale sigure și fluente, acestea fiind conectate la infrastructura existentă de pe strada Thurzó Sándor”, se menționează în comunicat.
De-a lungul trotuarelor vor fi amenajate spații verzi care vor separa carosabilul de zona pietonală și vor avea rolul de înfrumusețare a zonei.
Pentru a asigura fluența circulației, la capătul aleii de parcare va fi amenajat un spațiu de întoarcere pentru a permite autovehiculelor schimbarea direcției de mers fără blocarea traficului.
Consiliul Local Oradea a hotărât exproprierea unei suprafețe de 2.560 mp din strada Thurzó Sándor la sfârșitul anului 2024, la un preț de 725.000 lei.
Măsura a fost luată pentru reabilitarea amplasamentului folosit ca parcare improvizată ani de zile de șoferii care frecventau firmele din zonă, iar începând din 2024 și BBSO, care reunește una dintre cele mai mari comunități evanghelice din Oradea.