Dacă echipele FC Bihor şi Lotus Băile Felix au obţinut victorii în etapa a 3-a din Liga a III-a la fotbal, în schimb cealaltă formaţie bihoreană din competiţie, Crişul Sântandrei, nu a reuşit nici de această dată să cucerească primul punct în eşalonul al III-lea.

Jucătorii de la Sântandrei au evoluat în weekend în deplasare, la Carei, pe terenul celor de la CSM Victoria şi, deşi au marcat primii şi au condus la un moment dat pe tabelă, la final s-au recunoscut învinşi, cu scorul de 1-2. Mai mult, golul victoriei echipei gazdă a venit în prelungiri, în minutul 90+6, dintr-un penalty.

La pauză scorul a fost egal, 0-0, iar în partea a doua, în minutul 59, Ioan Hora a înscris cu un şut din interiorul careului.

Gazdele au reuşit să stabilească egalitatea în minutul 78, prin Kevin Barth, care a marcat cu o lovitură de cap.

Din păcate, chiar în finalul jocului, în prelungiri, în minutul 90+6, cei de la Victoria Carei au obţinut un penalty, pe care bihorenii l-au contestat îndelung, arbitrul Andrei Baciu, din Botoşani, care a dictat această lovitură de la 11 metri, eliminându-l şi pe fundaşul Crişului Cristian Oros, după ce i-a acordat cartonaş roşu pentru proteste.

Penalty-ul a fost executat şi transformat de Paul Batin, iar Victoria Carei s-a impus cu scorul de 2-1, însă, conform celor din tabăra echipei Crişul Sântandrei, doar cu ajutorul arbitrului, care a „inventat” acel penalty pentru a aduce victoria formaţiei din judeţul Satu Mare.

La finalul disputei, antrenorul echipei Crişul, Gheorghe Ghiţ, a fost dezamăgit de rezultat, dar mulţumit de prestaţia elevilor săi, despre care a spus că a fost una consistentă. Tehnicianul a mai remarcat faptul că la scorul de 1-0, jucătorii săi mai puteau înscrie, pentru că au avut o ocazie mare prin Păduraru, dar a amintit şi de arbitrajul ostil şi de deciziile „cel puţin dubioase” ale acestuia.

În partida de la Carei, pentru Crişul Sântandrei au evoluat: Ed. Nergheș – R. Baciu, Cr. Oros, C. Ntchinda, S. Gondor, M. Tchakam (min. 55 C. Covaciu), A. Achim, D. Maghiar (min. 58 Șt. Funkenhauzer), L. Prundaru (min. 83 R. Pașca), Gh. Popescu şi I. Hora.

După acest meci, formaţia din Sântandrei rămâne fără punct în clasament, unde ocupă ultimul loc. Bihorenii speră, totuşi, ca în etapa viitoare să spargă gheaţa şi să obţină primul sau primele puncte din Liga a III-a.

Rezultatele şi marcatorii etapei a III-a din Seria a 8-a a Ligii a III-a:

Olimpia MCMXXI Satu Mare – CSM Sighet 2-2 (0-2)

Remi Emeriau 72, 86 ambele din penalty / Razak Abdullah 2, Samiel Urdea 24
Lotus Băile Felix – Sănătatea Cluj 3-1 (0-1)

Alexandru Pintea 51, Sergiu Oltean 65, Florin Duma 85 / Vital Quadraogo 39
Minerul Ocna Dej – SCM Zalău 1-2 (0-0)

Cătălin Milchiș 84 / Stefan Nikolic 74, Vlad Fărcăşan 90+1
CSM Olimpia Satu Mare – Minaur Baia Mare 4-1 (3-1)

Moussa Samake (2), Raul Vidrăsan, Răzvan Lazăr / Daniel Stoian
Victoria Carei – Crişul Sântandrei 2-1 (0-0)