Echipa CS Diosig a ratat miecuri seara, într-un meci desfășurat pe teren propriu, calificarea în turul al doilea al fazei naționale a Cupei României. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru oaspeții de la Crișul Chișineu Criș, după prelungiri.

După 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1. Motivată să obțină calificarea, formația din Diosig a început bine jocul, iar în minutul 30 a deschis scorul, după ce Claudiu Codoban a înscris direct din lovitură liberă.

La pauză scorul a fost 1-0, iar în repriza a doua, bihorenii au ratat ocazia de a se desprinde la două goluri, după ce același Claudiu Codoban a irosit un penalty în minutul 53.

Cum ocaziile se răzbună, tocmai în minutul 90, cei de la Crișul Chișineu Criș au reușit să restabilească egalitatea, printr-un gol reușit de Codrea, după o lovitură de cap bine plasată.

Cum timpul regulamentar de joc s-a încheiat cu scorul de 1-1, s-a trecut la prelungiri. Același Codrea a înscris pentru 1-2 în minutul 105 și tot el a marcat și a reușit tripla în minutul 115.

Partida s-a încheiat cu scorul de 1-3, iar CS Diosig s-a oprit în etapa inaugurală a fazei naționale a Cupei României.

Cealaltă reprezentantă a județului Bihor în turul I al Cupei României la fotbal, Lotus Băile Felix, s-a calificat fără să joace, după ce adversara ei, Sportul Șimleu Silvaniei, nu s-a prezentat la meci.

ACS Diosig Bihardioszeg - CS Crișul Chișineu Cris 1-3 (1-1,1-0)
Au marcat: Cl. Codoban (min. 30) / Codrea (min. 90, 105 și 115)

CS Diosig: Jeremy Demeter – Tibor Szucs, Florin Pop, Laviniu Dărăban, Paul Suciu, Adrian Popa, Constantin Roșu, Claudiu Codoban, Sorin Ban, Raul Ember și Cristian Cigan (min. 80 Roland Crișan). Antrenor: Mădălin Popa.

Crișul Chișineu Criș: Andi Malița – Andrei Haloș, Adelin Pașca, Alin Pavel, Bogdan Burlă, Gabriel Siminic, Sebastian Susan, Andrei Șerengău, Victor Prună, Marian Codrea și David Covaci. Antrenor: Adrian Abrudean.

Rezultatele complete din turul 1 al Cupa României la fotbal, ediția 2023-2024:

Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti 3-0
Retezatul Haţeg – Jiul Petroşani 0-17
Pobeda Star Bisnov – Phoenix Buziaş 1-7
Avântul Periam – Progresul Pecica 0-1
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACB Ineu 11-12 (1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute și 9-10 la lovituri de departajare)
CS Diosig Bihardioszeg – Crişul Chişineu Criş 1-3 (1-1 după 90 de minute, 1-3 după 120 de minute)
Victoria Carei – SCM Zalău 0-1 (0-0 după 90 de minute, 0-1 după 120 de minute)
Kids Tâmpa Braşov – Olimpic Zărneşti 2-6
AFC Odorheiu Secuiesc – SR Braşov 3-0 (la ”masa verde”)
CS Amara – Recolta Gheorghe Doja 2-1
Voinţa Limpeziş – CS Păuleşti 1-2 (1-1 după 90 de minute, 1-2 după 120 de minute)
Cozia Călimăneşti – Flacăra Horezu 1-0
CS Axiopolis Cernavodă – Agricola Borcea 5-2 (2-2 după 90 de minute, 5-2 după 120 de minute)
Progresul Ezeriş – Voinţa Lupac – nu s-a disputat
Sportul Şimleu Silvaniei – Lotus Băile Felix – nu s-a disputat
Unirea Bascov – Real Bradu –  nu s-a disputat

Turul al II-lea al Cupei României la fotbal este programat săptămâna viitoare, miercuri, 9 august, când va intra în competiție și FC Bihor.