Formația CS Diosig a preluat șefia clasamentului Ligii a IV-a Bihor la fotbal, după ce în cadrul etapei a XIX-a s-a impus pe teren propriu cu scorul de 4-0 în fața celor de la CSM Olimpia Saonta, profitând însă și de înfrângerea Crișului Sântandrei, cu 2-3, pe terenul echipei CS II Oșorhei.

În jocul de la Diosig, gazdele au marcat primul gol abia în prelungirile primei reprize, dar s-au descătușat în partea secundă, când L. Jurca a reușit o dublă.

La Oșorhei, gazele au condus cu 2-0 la pauză, dar au avut și 3-0 la un moment dat, însă pe final cei de la Crișul Sântandrei au revenit și au evitat o înfrângere rușinoasă, dar nu și eșecul.

După ce a început bine campionatul și a fost revelația turului, din păcate FC Universitatea Oradea pierde teren, ajungând acum pe locul IV, după ce a pierdut și jocul de pe teren propriu, cu Unirea Valea lui Mihai, scor 0-1.

Rezultatele și marcatorii etapei a XIX-a din Liga a IV-a Bihor la fotbal:

CSO Ştei - CSC Sînmartin 0-3 (0-2)

Au marcat: P. Pereţ 31, A. Pintea 45, Cl. Popa 90+3

CS Diosig Bihardioszeg - Olimpia Salonta 4-0 (1-0)

Au marcat: E. Popa 45+4, Şereş 68, L. Jurca 73, 90+3

Unirea Livada - CS Mădăras 7-1 (1-0)

Au marcat: Dobondi 44, 53, Al. Lele 58, 66, 71, Cl. Crişan 85, M. Popa 87 / Faur 84

FC Universitatea Oradea - Unirea Valea lui Mihai 0-1 (0-0)

A marcat: Mândrilă 48

CS II Oşorhei - Crişul Sântandrei 3-2 (2-0)

Au marcat: S. Grozav 8, M. Junc 39, I. Groza 69 / Bundea 76, R. Giura 81

CS Bihorul Beiuş - Padişul Bihorul Gurani 3-0 (la masa verde)

CSC FC Paleu - Crişul Aleşd 0-3 (la masa verde)

Clasament:

1. CS Diosig                           17      14      2        1        58-17  44

2. Crişul Sântandrei                18      13      2        3        64-22  41

3. Bihorul Beiuş                     18      12      5        1        46-13  41

4. Universitatea Oradea          17      13      0        4        55-20  39

5. Unirea Valea lui Mihai       18      10      1        7        32-19  31

6. CSO Ştei                             18      6        8        4        30-29  26

7. Unirea Livada                     18      7        4        7        44-46  25

8. CS Mădăras                        18      8        1        9        40-48  25

9. Viitorul Borş                       17      7        2        8        43-40  23

10. Crişul Aleşd                      18      6        2        10      34-34  20

11. CS II Oşorhei                    18      5        5        8        28-49  20

12. CSC Sânmartin                 18      4        5        9        23-41  17

13. Olimpia Salonta               18      3        3        12      21-41  12

14. CSC FC Paleu                   18      2        4        12      15-33  10

15. Padișul Bihorul Gurani     17      0        2        15      12-93   2

Echipa Padişul Gurani este penalizată cu trei puncte pentru retragerea de pe teren la meciul cu CSO Ştei, a fost exclusă din campionat după etapa 18 şi va pierde toate meciurile cu 0-3. De asemenea, CS FC Paleu s-a retras din campionat şi va pierde meciurile rămase de disputat cu 0-3.

Etapa viitoare este programată în perioada 8-9 aprilie și cuprinde jocurile: Locadin Ţeţchea - CS Unirea Valea lui Mihai, CSM Olimpia Salonta - FC Universitatea Oradea, CS Mădăras - CS Diosig, CSC Sânmartin - Unirea Livada, Viitorul Borş - CS Bihorul Beiuș, Crişul Aleşd - CSO Ştei, CSC Crişul Sântandrei - CSC FC Paleu 3-0 (la masa verde) și AS Padișul Bihorul Gurani - CS II Oşorhei 0-3.