Echipa bihoreană de fotbal CS Diosig s-a calificat în faza a II-a a Cupei României la fotbal, ediţia 2017-2018, după ce s-a impus miercuri după amiază, în judeţul Satu Mare, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei gazdă Luceafărul Decebal.

Meciul s-a desfăşurat pe o temperatură greu de suportat, dar şi pe un teren greu practicabil.

Golurile au fost marcate de bihoreni în repriza a doua, prin Laza, în minutul 62 şi Iacob, în minutul 85.

Antrenorul Zoltan Vig a trimis în teren o echipă mult schimbată faţă de sezonul trecut, după ce în această vară au plecat de la campioana judeţului Bihor nu mai puţin decât zece jucători. Astfel formula aliniată de tehnicianul bihorean la această confruntare a fost: Gheţe - Szucs (înlocuit cu Marc), Karancsany, Toseschi, Bogdan (Balogh) - Vaida, Arsene, Cr. Jurca, Şereş - Laza - Petran (Iacob).

În prima repriză jocul a fost ceva mai echilibrat, cu câte două ocazii mai importante de gol pentru ambele formaţii. În partea a doua, jucătorii de la CS Diosig au controlat însă partida şi au şi concretizat de două ori, reuşind o victorie meritată şi o calificare în faza a II-a.

Astfel, CS Diosig va disputa următorul joc din Cupa României pe data de 23 august.