Formaţia bihoreană de fotbal CS Oşorhei a fost învinsă miercuri în deplasare, la Lipova, în judeţul Arad, de echipa locală Şoimii cu scorul de 3-0 şi a fost eliminată din Cupa României.

Partida, care a contat pentru prima fază naţională a competiţiei, a fost echilibrată în prima repriză. La pauză s-a intrat la egalitate, cu scorul de 0-0, însă în repriza a doua echipa bihoreană a înregistrat o cădere în joc, lucru care a avut efect imediat pe tabela de scor.

În primul mitan, elevii antrenorului Gheorghe Silaghi au avut chiar mai multe ocazii decât adversarii, dar n-au reuşit să înscrie. În partea a doua începutul a fost dezastruos însă, la trei minute de la reluare lipovenii reuşind să marcheze prin Gherghel.

Nu au trecut decât cinci minute şi în minutul 52 Vasnic a înscris pentru 2-0 în favoarea gazdelor.

Rezultatul final al confruntării l-a stabilit însă acelaşi Gherghel, care a marcat din nou, în minutul 79.

Astfel, CS Oşorhei a părăsit competiţia KO din fotbalul românesc destul de prematur, fiind eliminată de o echipă de ligă a IV-a din judeţul Arad.

Antrenorul Gheorghe Silaghi a aliniat în acest joc echipa: Hava – Tenche (Remeş), Deac, Gal, Chiş – Lorincz, V. Petricău (Tiponuţ) – Moscola (Cornea), S. Ban, Boka (Terebenţ) – Chişvasi.