Formaţia bihoreană de fotbal CS Oşorhei a avut parte de un joc dificil vineri, pe teren propriu, la Stadionul Comunal din Alparea, acolo unde, în cadrul etapei a II-a a campionatului Ligii a III-a a primit replica formaţiei Avântul Reghin, una dintre favoritele Seriei a V-a, cea care şi anul trecut s-a luptat pentru promovare, terminând în cele din urmă pe locul II.

Partida de la Alparea a început furtunos pentru oaspeţi, care au reuşit să înscrie încă din minutul 8 prin Bogdan Stavilă.

Atacurile mureşenilor au continuat, iar pe fondul unor greşeli în defensiva bihoreană, Avântul a marcat din nou, în minutul 36, prin Tudor Sbârcea şi la pauză s-a intrat cu 2-0 pentru oaspeţi.

În repriza a doua, elevii antrenorului Gheorghe Silaghi au evoluat mult mai bine şi au reuşit să înscrie, în minutul 62, din penalty, după un henţ în careu al oaspeţilor. A transformat Sergiu Ban şi a redus din handicap.

Din păcate egalarea n-a mai putut fi restabilită, în minutul 80 CS Oşorhei rămânând în 10 oameni, după ce fundaşul dreapta Răzvan Pop a fost eliminat, pentru cel de-al doilea cartonaş galben.

În acest fel, scorul final a fost 1-2 şi echipa bihoreană rămâne cu un singur punct, după primele două etape.

Antrenorul Gheorghe Silaghi a trimis în teren echipa: Hava – R. Pop (min. 80 eliminat), R. Gal (min. 58 Moskola), Remeş, Şumălan – Cornea (min. 39 C. Chiş), V. Petricău (min. 58 Boka) – Lorincz, Haş – ctp., Chiş-Toie (min. 78 Cacovean) – S. Ban.

De partea cealaltă, antrenorul Avântului, Andrei Enyedy, a început jocul cu: Husar – Laszlo, Merdariu, Sîplăcan, Truţa – ctp. - Gliga, P. Luca, Sbârcea, Moraru – Murar şi Stavilă.

Au arbitrat: Alexandru Dan Gornic (Arda) – Tamas şi Zsolt Kopriva (fraţi gemeni, din Carei).

"Am întâlnit o echipă bună, în faţa căreia am făcut multe greşeli nepermise, în prima repriză, greşeli care ne-au costat. În repriza a doua ne-am revenit, am reuşit să şi înscriem, dar în ultimele zece minute am rămas în zece. Sper ca jocul nostru să se lege tot mai bine de la un meci la altul", a declarat, după partidă, tehnicianul Gheorghe Silaghi.