Fotbaliştii de la CSC Sânmartin au reuşit să obţină o victorie la două goluri, sâmbătă seara, pe terenul echipei CS Unirea Floreşti şi, astfel, să ia o opţiune serioasă pentru promovarea în Liga a III-a la fotbal.

Meciul din prima manşă a barajului pentru promovare s-a disputat sâmbătă, de la ora 18, la Floreşti, pe un teren sintetic, iar bihorenii au obţinut o victorie foarte importantă, cu scorul de 2-0, după ce şi la pauză conduceau cu 1-0.

La joc au asistat circa 400 de spectatori, dintre care, peste 100 bihoreni, plecaţi să susţină formaţia din Sânmartin. Aceasta nu i-a dezamăgit, a făcut un joc bun şi astfel şi-a crescut considerabil şansele pentru promovare.

Primul gol a fost marcat în minutul 43, când fundaşul stânga al echipei antrenate de Călin Cheregi, Marian Arsene a transformat o lovitură liberă, din partea dreaptă, de la circa 20 de metri. Acesta a trimis direct în vinclu.

După pauză, bihorenii şi-au majorat diferenţa, după ce, în minutul 60, atacantul  Sergiu Pop a primit un balon între fundaşii centrali, a profitat de marcajul destul de larg şi a şutat, de la nouă metri, sub bară.

Pe lângă cele două goluri, bihorenii au mai irosit însă şi alte ocazii uriaşe, din situaţie de singur cu portarul.

"A fost un meci bun făcut de către echipa pe care o pregătesc, cu o partitură tactică foarte bună pusă în practică. Suntem conştienţi că în meciul retur ne aşteaptă din nou un joc greu, dar ne dorim din tot sufletul să scriem o pagină frumoasă în istoria fotbalului bihorean. Felicit toţi băieţii pentru modul în care s-au pregătit şi s-au prezentat la acest meci. Pentru mine personal nu a fost o surpriză, ştiind ceea ce am lucrat în decursul acestui an, îi felicit încă o dată şi am deplină încredere că se vor prezenta la fel în manşa retur", a declarat, la finalul partidei, pentru BIHOREANUL, antrenorul echipei CSC Sânmartin, Călin Cheregi.

Tehnicianul bihorean a utilizat în jocul de la Floreşti următoarea formulă de echipă: Barabas – Fl. Pop, Alex Pintea, Salif Nogo, Arsene – Iulian Cuc, Tiponuţ (min. 77 Lupşe) – Ov Popa, Sorian, Ionuţ Ban (min. 80 Cl Popa) – Sergiu Pop (min. 88  Szabados).

Manşa retur a partidei dintre campioanele judeţelor Bihor şi Cluj, pentru promovarea în Liga a III-a, va avea loc sâmbătă, 22 iunie, la Sântion, acolo unde CSC Sânmartin şi-a susţinut pe teren propriu jocurile din acest sezon. Partida va debuta de la ora 17:30.

Alte rezultate din manşa întâi a barajului pentru accederea în eşalonul al III-lea: Viitorul Liteni (SV) - Ozana Târgu Neamţ (NT) 1-4, Huşana Huşi (VS) - Moldova Cristeşti (IS) 3-0 (la "masa verde". Moldova Cristeşti nu are CIS), Viitorul Ulmeni (MM) - Unirea Mirşid (SJ) 2-2, CSM Satu Mare (SM) - Minerul Rodna (BN) 5-0, CS Gheorgheni (HR) - Viitorul Şelimbăr (SB) 2-3, Voinţa Lupac (CS) - Fortuna Becicherecu Mic (TM) 0-2,  Progresul Pecica (AR) - Retezatul Haţeg (HD) 2-1, CS Strehaia (MH) - Gilortul Târgu Cărbuneşti (GJ) 2-1, Real Bradu (AG) - Viitorul Dăeşti (VL)   1-2, Unirea Brânceni (TR) - Tractorul Cetate (DJ)  0-0, CSM Slatina (OT) - Gloria Corneşti (DB)  2-0, Mostiştea Ulmu (CL) - Carmen Bucureşti (B)  3-3, Recolta Gheorghe Doja (IL) - Viitorul Pantelimon (IF)   2-0, AS Mihai Bravu (GR) - CS Blejoi (PH)  0-3, ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) - AS Fotbal Team Săgeata (BZ)  2-1, Viitorul Ianca (BR) - Mausoleul Mărăşeşti (VN)   5-1 şi Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) - Poseidon Limanu-2 Mai (CT)  1-2