Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au cedat cu scorul de 63-69 primul meci al finalei mici din Liga Naţională, disputat la Sibiu, în compania celor de la BC CSU din localitate.

Antrenorul Cristian Achim a început partida cu Andrei Mandache, Sean Barnette, Titus Nicoară, Sean Denison şi William Franklin.

O schimbare în lotul echipei bihorene a reprezentat-o apariţia lui Uros Lucic, în locul lui Martin Zeno.

După un început echilibrat, formaţia gazdă şi-a adjudecat primul sfert, la o diferenţă de 5 puncte, cu scorul de 19-14. Apoi, elevii antrenorului Cristian Achim şi-au adjudecat sfertul al doilea la limită, cu 16-15, iar în pauza mare s-a intrat cu scorul de 34-30 pentru gazde.

În jumătatea a doua, orădenii au încercat să întoarcă situaţia de partea lor, au reechilibrat situaţia de pe tabelă, după ce şi-au adjudecat sfertul III la o diferenţă de trei puncte, cu scorul de 21-18. În acest fel, înaintea ultimelor zece minute, sibienii conduceau la limită, cu 52-51.

Ultimul sfert a fost foarte echilibrat, CSM CSU a încercat să întoarcă balanţa de partea lor, doar că gazdele, impulsionate şi de public au ştiut să gestioneze finalul şi după ce şi-au adjudecat aceste zece minute cu 17-12, au câştigat meciul cu 69-63.

Principalul marcator al echipei bihorene în această confruntare a fost Sean Barnette (foto), cu 13 puncte. L-a urmat Sean Denison, cu 12 puncte, Titus Nicoară şi William Franklin, cu câte 11 puncte.

De la gazde, s-a remarcat, în mod special,  Igor Mijajlovic, autor a 20 de puncte.

BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea 69-63 (19-14, 15-16, 18-21, 17-12)

Sala: Transilvania
Spectatori: 1800
Arbitri: Bogdan Podar, Sorin Drugau şi Istvan Bertalan
Comisar FRB: Mihai Caraion

Marcatori BC CSU Sibiu: Igor Mijajlovic 20 puncte, Christopher Cooper Williams 16 p, Boris Lalovic 10 p, Bogdan Popescu 10 p, Bogdan Popescu 7 p, Radu Paliciuc  6 p, Marcel Kawika Davis 6 p şi Kevin Christopher Hardy 4 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: Sean Antwan Barnette 13 puncte, Sean Morgan Denison 12 p, Titus Nicoară 11 p, Wiliam Edward Franklin 11 p, Cătălin Petrişor 6 p, Andrei Mandache 5 p şi Muhamed Pasalic 5 puncte.

Meciul al doilea dintre CSM CSU Oradea şi BC CSU Sibiu, din finala mică a Ligii Naţionale, este programat luni, de la ora 19, la Arena Antonio Alexe din Oradea. Sistemul de disputare al acestei finale este cel mai bun din trei jocuri.