Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea şi-au continuat cu succes seria jocurilor din faza a doua a campionatului Ligii Naţionale, Grupa locurilor 1-6, acolo unde, bihorenii s-au impus, sâmbătă seară, pe teren propriu, în faţa piteştenilor de la BCM U FC Argeş.

Aşa cum s-a întâmplat şi în sezonul regulat, şi de această dată, în etapa a II-a a fazei secunde a campionatului, elevii antrenorului Cristian Achim nu au întâmpinat probleme deosebite în a se impune. Rezultatul jocului desfăşurat la Arena "Antonio Alexe" a fost 77-66 pentru CSM CSU, ceea ce reprezintă cea de-a 17-a victorie din acest sezon pentru orădeni, care îşi consolidează, astfel, poziţia a III-a a clasamentului.

Bihorenii şi-au adjudecat toate sferturile în meciul cu argeşenii, câştigând cu 23-19 primele zece minute şi cu 18-16 pe următoarele zece, fapt care a făcut ca în pauza mare tabela de marcaj să indice un avantaj de şase puncte pentru gazde, scor 41-35.

Nici în jumătatea secundă replica oaspeţilor nu a fost mai solidă, situaţia pe tabelă fiind similară celei din prima parte. Sfertul III a fost câştigat tot de CSM CSU, cu 23-20, dar şi ultimul, la două puncte, cu 13-11. În acest fel, "roş-albaştrii" au mai bifat o victorie importantă, ajungând acum la 41 de puncte acumulate în ierarhia la zi.

Principalul marcator al trupei lui Cristian Achim a fost Muhamed Pasalic, cu 19 puncte. L-a urmat îndeaproape Andrei Mandache, cu 18 puncte. De la argeşeni, cel mai eficace a fost Agafonov, cu 20 de puncte, în timp ce Person a marcat 12.

Într-o altă partidă din etapa a II-a a Grupei locurilor 1-6, vineri seara, lideul clasamentului, BC CSU Sibiu a câştigat jocul de pe teren propriu cu CSM Steaua Eximbank, cu scorul de 78-76. În cealaltă dispută de sâmbătă seară, la Cluj, U BT din localitate s-a impus cu 98-89 în jocul de BC SCM Timişoara.

CSM CSU Oradea - BCM U FC Argeş 77-66 (23-19, 18-16, 23-20, 13-11)

Marcatori CSM CSU Oradea: Pasalic 19 puncte, Mandache 18, Richard 8, Gajovic 7, Denison 6, Kariniauskas 6, Valeika 6, Ţîbîrnă 4 şi B. Nicolescu 3 puncte.

Marcatori BCM U FC Argeş: Agafonov 20, Person 12, Kostoski 11, Russell 9, Santa 8, Troupe 4 şi V. Corpodean 2 puncte.

1. BC CSU Sibiu                        20/4     44 p
2. U BT Cluj                               19/5     43 p
3. CSM CSU Oradea                17/7     41 p
4. CSM Steaua Eximbank           16/8     40 p
5. BC SCM Timişoara                 15/9     39 p
6. BCM U FC Argeş                   13/11   37 p

În cadrul etapei viitoare, CSM CSU Oradea va evolua marţi, de la ora 20, tot pe teren propriu, cu liderul clasametului, BC CSU Sibiu.