Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea s-au impus clar, vineri seară, la Tg. Mureş, în prologul etapei a IV-a din Liga Naţională. Jucătorii pregătiţi de antrenorul Cristian Achim au câştigat mai clar decât s-ar fi aşteptat, cu scorul de 86-60, după ce au dominat tot jocul şi şi-au adjudecat toate cele patru sferturi.

Orădenii s-au detaşat încă din primele 10 minute, pe care şi le-au adjudecat cu 27-17. Apoi, în sfertul II s-au distanţat şi mai clar, după ce au marcat 22 de puncte, iar adversarii lor numai 13. Astfel, la jumătatea confruntării, CSM CSU conducea deja cu 19 puncte, scor 49-30.

Chiar dacă, după pauza mare s-a mai echilibrat cât de cât disputa, tot bihorenii au continuat să fie "vioara întâi", adjudecându-şi sfertul III cu 20-16, iar pe ultimul cu 17-14. În acest fel, CSM CSU Oradea a repurtat o victorie reconfortantă, la o diferenţă de 26 de puncte, cu scorul de 86-60.

În urma acestui succes, cel puţin până la jocul de sâmbătă al clujenilor de la U BT, formaţia orădeană a urcat pe primul loc, cu 7 puncte, având trei victorii şi o înfrângere, în patru partide.

Antrenorul Cristian Achim a rulat întregul lot de jucători deplasat la Tg. Mureş, iar cu excepţia lui Mihai Gavrilă, cu toţii şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. Cei mai eficace au fost însă: Andrei Mandache, cu 14 puncte, Muhamed Pasalic, cu 12 puncte, Obbie Trotter şi Goran Gajovic, autori a câte 10 puncte.

În etapa următoare, sportivii de la CSM CSU Oradea vor evolua tot în deplasare, la Galaţi, cu Phoenix, sâmbătă, 4 noiembrie.

BC Mureş – CSM CSU Oradea 60-86 (17-27, 13-22, 16-20, 14-17)
Sala: Sporturilor Tg. Mureş
Spectatori: 1000
Arbitri: Alin Faur, Marius Ciulin şi Dragoş Barbu
Comisar FRB: Doru Vinaşi

Marcatori BC Mureș: Deven Anthony Mitchell 23 puncte, Milvoje Mijovic 12, Szabolcs Santa 8, Jonathan Gary Person 6, Aleksandar Mladenovic 6 şi Dino Pita 5 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: Andrei Mandache 14 puncte, Muhamed Pasalic 12, Obadiah Nelson Trotter 10, Goran Gajovic 10, Peda Stamenkovic 9, Arturas Valeika 9, Nemanja Milosevic 7, Bogdan Ţîbîrnă 7, Bogdan Nicolescu 5 şi Sebastian Ionescu 3 puncte.