Baschetbaliştii de la CSM CSU Raiffeisen Oradea au obţinut, miercuri seara, cea de-a doua victorie din actuala ediţie a FIBA Europe Cup. Roş-albaştrii au reuşit să se impună în deplasarea de la Braşov, cu CSM Corona, în faţa căreia au câştigat la o diferenţă de cinci puncte, cu scorul de 90-85.
Partida, care a fost transmisă în direct pe canalul de YouTube FIBA Basketball, a fost foarte disputată, cu multe răsturnări de scor.
Primul sfert a fost adjudecat de gazde, cu scorul de 29-21. Acestea s-au desprins chiar la zece puncte în sfertul II, însă Oradea a avut reacţie şi, după un parţial de 12-1, a trecut la conducere, cu 33-32.
A fost rândul ca cei de la CSM Corona să reacţioneze şi să aibă minute mai bune, ceea ce i-a readus la conducere pe tabelă, iar în pauza mare s-a intrat cu 49-44 în favoarea braşovenilor.
Sfertul III a fost la fel de disputat, CSM CSU Raiffeisen s-a apropiat la un singur punct de adversar, dar cei de la Corona au reuşit să se desprindă din nou. Totuşi, în ultima pauză s-a intrat doar cu o diferenţă de două puncte, scor 63-61 pentru echipa din Braşov.
Oradea a schimbat tabela chiar în debutul ultimei secvenţe, când Emmanuel Nzekwesi a înscris de trei puncte. A urmat un joc foarte disputat, cu alte răsturnări de situaţie pe tabelă. Cu două minute înainte de final, Kris Richard a marcat însă de la distanţă, prin care CSM CSU Raiffeisen a trecut decisiv la conducere, după care, prin Nzekwesi, s-a desprins. Totuşi, echipa gazdă nu a cedat lupta, rezultând un final plin de suspans, dar elevii antrenorului Cristian Achim au ştiut cum să-şi gestioneze avantajul şi să câştige, în final, cu scorul de 90-85.
Astfel, după două etape în Grupa C, CSM CSU Raiffeisen are 2-0 la general și se menține pe primul loc.
Principalul marcator pentru formaţia bihoreană în disputa de miercuri seara a fost Emmanuel Nzekwesi, autor a 21 de puncte, în timp ce Kris Richard a marcat 19 puncte, Thomas Bropleh a înscris şi el 16 puncte, iar Bandja Sy a terminat cu 14 puncte.
De la gazde, Selim Fofana a fost cel mai eficace, cu 25 de puncte.
Antrenorul Cristian Achim nu s-a putut baza, în acest joc, pe serviciile lui Jaizec Lottie, care a lipsit din cauza unei răceli puternice, „ce a implicat o stare febrilă, necesitând tratament medical”, după cum a transmis clubul orădean.
În cealaltă partidă din etapa a 2-a, Petrolina AEK Larnaca a învins, pe teren propriu, formaţia turcă Allaga Petkimspor, cu scorul de 84-78. Ca urmare, în clasamentul Grupei C, CSM CSU Raiffeisen Oradea are 4 puncte, Petrolina AEK Larnaca şi Allaga Petkimspor – câte 3 puncte, iar CSM Corona Braşov, de pe locul 4, are 2 puncte.
În etapa viitoare, pe 29 octombrie, CSM CSU Raiffeisen va juca în deplasare, la Izmir, cu Allaga Petkimspor. Până atunci însă, sâmbătă, 25 octombrie, de la ora 18:00, la Oradea Arena, roş-albaştrii se vor duela din nou cu braşovenii de la CSM Corona, de această dată în Liga Naţională.