Poloiştii orădeni de la CSM Digi s-au calificat pentru play-off-ul Ligii Campionilor Europeni, după ce duminică, în ultima zi a turneului din turul secund preliminar al competiţiei, au învins formaţia Steaua Bucureşti.

Elevii antrenorilor Kalman Kadar şi Gheorghe Dunca şi-au luat astfel revanşa în faţa bucureştenilor de la Steaua, după ce au pierdut campionatul în faţa lor. Această revanşă a survenit însă în jocul decisiv al turului al II-lea preliminar al Ligii Campionilor, în cadrul turneului desfăşurat la Rijeka, în Croaţia. Bihorenii s-au impus în faţa Stelei cu scorul de 12-10.

După cum notează site-ul clubului orădean, meciul a avut opt situaţii de egalitate şi patru schimbări la conducere. CSM Digi s-a desprins în sfertul decisiv, atunci când a înscris de patru ori consecutiv. De altfel, Oradea a controlat finalul partidei, graţie celor opt minute de superioritate totală consemnată în acest interval.

Marcatorii echipei orădene au fost Nicolae Diaconu - 3 goluri, Tibi Negrean, Mateja Asanovic, Andrei Creţu – 2 goluri fiecare, Andrei Prioteasa, Boris Pavlovic, Bogdan Remeş – 1 gol fiecare.

Astfel, CSM Digi Oradea a reuşit o frumoasă performanţă şi s-a calificat în turul următor al Ligii Campionilor. alături de gazdele de la VK Primorje Rijeka, echipă ce a pierdut însă categoric în ultima etapă, cu scor de 5-12, în faţa spaniolilor de la CN Sabadel.