După stagiul centralizat, de la Stâna de Vale, programat în perioada 2 - 10 august, handbaliştii de la CSM Oradea au disputat şi primul joc de verificare din perioada pregătirilor din această vară.

Formaţia bihoreană, componentă a ligii a II-a a handbalului românesc, s-a deplasat joi în Ungaria, la Nyiregyhaza, unde a întâlnit echipa locală.

Gazdele s-au impus clar, cu scorul de 28-15, însă antrenorul orădean George Tăutu a utilizat 19 jucători în acest meci.

În prima repriză, tehnicianul bihorean a mizat pe jucătorii de bază, dar maghiarii au condus la pauză cu cinci goluri, scor 13-8.

În partea a doua, George Tăutu a trimis pe teren juniorii. Rezultatul final a fost 28-15 pentru cei de la Nyiregyhaza.

Pentru handbaliştii de la CSM Oradea urmează în perioada de pregătire un turneu la Sighişoara, programat în perioada 21-23 august, unde vor mai fi prezente echipele: CSM Sighişoara, CSU Suceava şi CSU Craiova.