Handbaliştii de la CSM Oradea au pierdut la o diferenţă de opt goluri jocul pe care l-au disputat duminică la Constanţa, în cadrul etapei a 3-a a campionatului Ligii Zimbrilor.

Desfăşurat în Sala Sporturilor Simona Amânar din localitate, jocul s-a încheiat cu victoria celor de la CSM Constanţa, cu scorul de 33-25, după ce aceştia s-au aflat la timonă mai tot timpul.

Gazdele s-au instalat la conducere încă de la început şi s-au desprins la zece goluri la finele primei reprize, scor 19-9.

În repriza a doua, orădenii au fost însă ceva mai eficienţi, reuşind să înscrie de 16 ori, dar n-a fost suficient să împiedice o înfrângere clară în faţa amfitrionilor, care au câştigat cu scorul de 33-25.

A fost a patra înfrângere din tot atâtea meciuri pentru trupa orădeană, care rămâne fără niciun punct în clasament. Speră însă să spargă gheaţa sâmbătă, 17 septembrie, când de la ora 18, vor disputa următorul joc în campionat, pe teren propriu, în compania celor de la CSM Bacău.

Şi în partida de la Constanţa, Borivoje Djukic a fost cel mai eficace jucător al trupei pregătită de George Tăutu şi Cosmin Liberţ, cu 7 goluri marcate. El a fost urmat de Valentin Ivancenco, autor a 3 goluri.

De partea cealaltă, de la echipa constănţeană, Brasseleur a reuşit să înscrie de 6 ori, iar Komogorov de 4 ori.

2. CSM Constanţa                     9 puncte

3. Minaur Baia Mare                6 puncte