Baschetbaliştii de la CSM CSU Raiffeisen Oradea vor juca miercuri seara în Italia, împotriva formației Pallacanestro Reggiana, în cadrul etapei a 2-a din TOP 16 al FIBA Europe Cup. Meciul va începe la ora 21 și va fi transmis în direct pe canalul oficial FIBA Basketball de pe YouTube.

Echipa orădeană a pierdut acasă în prima etapă din această fază a competiției, când a fost învinsă de Bosna Sarajevo. În schimb, Reggiana a obținut o victorie importantă în deplasare, pe terenul celor de la Cedevita Junior. Meciul de miercuri se anunță a fi o provocare, mai ales având în vedere absențele importante din lotul orădean: Jaizec Lottie și Bandja Sy nu vor face deplasarea în Italia, continuându-și recuperarea în Oradea. În schimb, Nikola Kocovic va fi prezent, după ce a ratat partida cu CSU Sibiu din campionatul intern.

Echipă echilibrată și cu un stil de joc ofensiv bazat pe tranziții rapide, Reggiana, antrenată de Dimitris Priftis, a avut un parcurs mixt în ultimele zile, pierzând în prelungiri în fața echipei Trieste în campionatul italian, dar rămânând o echipă periculoasă. În prezent, Reggiana ocupă locul 15 în Lega Basket Serie A, dar nivelul ridicat al competiției italiene face ca echipa să rămână una imprevizibilă.

Jucători precum Troy Caupain, Jaylen Barford și Bryson Williams sunt printre cei mai periculoși ai echipei italiene. De asemenea, veteranul Jamar Smith, cu un palmares impresionant în competițiile europene, va fi un element de temut pentru defensiva orădeană.

Orădenii vor căuta a şasea victorie din această campanie europeană, în timp ce Reggiana speră să atingă același obiectiv. La prima întâlnire dintre cele două echipe, în martie 2021, CSM Oradea s-a impus cu 71-64, în drumul său către semifinalele FIBA Europe Cup.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!