Deşi au avut în faţă un adversar dificil, handbaliştii de la CSM Oradea au câştigat sâmbătă şi cel de-al treilea joc pe care l-au disputat în actualul sezon al campionatului Diviziei A.

Aflaţi pe primul loc după două etape, orădenii au primit, la Arena Antonio Alexe, vizita formaţiei de pe locul 3, CSM Reşiţa.

După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, cu 15-15, în partea a doua elevii antrenorului George Tăutu au avut o evoluţie mai bună în ofensivă, fiind superiori partenerilor lor de întrecere. CSM Oradea s-a desprins pe tabelă, iar în final a obţinut victoria la o diferenţă de 7 goluri, cu scorul de 34-27.

Cei care s-au remarcat în mod special în acest joc de la CSM Oradea au fost Oargă și Szabo, jucători care au marcat cele mai multe goluri ale gazdelor, câte 8 fiecare. I-au urmat Szasz cu 6 goluri, Mateaș cu  5 goluri, Mledenciu cu 4, Munteanu și Farcaș cu câte un gol. În replică, de la reşiţeni Kirsch și Bahan au avut câte 6 reușite.

În urma acestui succes, CSM Oradea rămâne lider solitar al clasamentului Seriei C din Divizia A, cu punctaj maxim.

Bihorenii pot continua seria rezultatelor pozitive şi etapa viitoare, când vor evolua tot pe teren propriu, sâmbătă, 9 octombrie, în compania celor de la AHC Drobeta Turnu Severin.