Studentele de la CSU Oradea au câştigat jocul disputat, pe 3 noiembrie, la Craiova, în etapa a cincea a Campionatului Naţional al Diviziei A2, Seria Vest, obţinând o victorie clară împotriva unei contracandidate la calificarea la turneul semi-final.

Jocul a fost dominat de echipa bihoreană, care încă din primul set a demonstrat că îşi doreşte victoria şi acest lucru s-a văzut prin determinarea, precum şi dorinţa jucătoarelor de a înclina balanţa în favoarea rezultatelor pozitive.

Partida a durat aproximativ o oră de joc, doar în setul doi gazdele au reuşit 20 de puncte şi au condus cu 19-18, însă oaspetele nu s-au pierdut cu firea şi au rezolvat situaţiile eficient atât în atac cât şi în apărare.

Primul şi ultimul set au fost adjudecate cu acelaşi scor 25-12, orădencele conducând confortabil şi reuşind să se impună, experienţa jucătoarelor Anca Paşca şi Maria Radu Fîcă fiind completată de disponibilitatea foarte

bună arătată de studentele Alexandra Breban, Andreea Maxim, Giulia Blaj şi Mădălina Pura.

SCMU Craiova - CSU Oradea 0-3 (12-25, 20-25, 12-25)

CSU Oradea: Radu Fîcă Maria (căpitan), Paşca Anca, Fîcă Iuliana, Haidu Roxana, Adamcsik Daiana, Maxim Andreea, Rizea Antonia, Măran Andreea, Breban Alexandra, Pura Mădălina, Bikfalvi Andreea, Blaj Giulia.

Antrenor: lector univ. dr. Szabo-Alexi Mariana.

Celelalte rezultate ale etapei: F.C. Argeş Piteşti - CSM Sighetu Marmaţiei 3-0, CSM Timişoara - Politehnica Timişoara 2-3, CSM Sibiu - CSM Lugoj 0-3, CSM Tîrgu Mureş - CSV Cetate Deva 3-0 şi SCMU Craiova – CSU Oradea 0-3.

În etapa următoare, CSU Oradea va întâlni echipa F.C. Argeş Piteşti, liderul seriei Vest (echipă neînvinsă), sâmbătă, 10 noiembrie, într-un meci programat de la ora 11.00 la Sala Polivalentă a Universităţii din Oradea.