FC Argeş Piteşti rămâne echipa neînvinsă în acestă ediţie de campionat, şi după etapa a cincea a Diviziei A2, aceasta pentru că voleibalistele de la CSU Oradea nu au reuşit să producă, sâmbtă, surpriza, pe teren propriu, când au cedat cu scorul de 0-3.

Jocul s-a desfăşurat în faţa unei asistenţe numeroase, la Sala LPS Bihorul, senioarele fiind încurajate şi de către mai tinerele voleibaliste din judeţul Bihor, componente ale echipelor participante la Campionatul Naţional de speranţe.

Meciul a început sub semnul echilibrului, gazdele reuşind să creeze prin servicii precise dificultăţi în construcţia atacului echipei oaspete, iar în apărare să recupereze multe mingi prin acţiuni spectaculoase apreciate de cei prezenţi. Însă, adversarele, conduse din teren de Cristina Zanfir, jucătoare cu o vastă experienţă în Divizia A şi fosta componentă a lotului naţional, alături de experienţa superioară dată de prezenţa echipei în Divizia A1, anul trecut, le-a permis oaspetelor să-şi arate valoarea în momentele cheie. Astfel, echilibrul în primul set s-a rupt la scorul de 18-18, când, în urma unor greşeli în coordonarea şi finalizarea acţiunilor, angrenajul gazdelor a avut de suferit şi au pierdut primul set cu scorul de 25-20.

Scenariul a fost aproape identic şi în setul II, când universitarele orădence, chiar dacă au prestat un joc bun, au trebuit să se recunoască învinse, ultimul set fiind cedat cu 17-25.

"Aşa cum victoriile ne aduc bucurie, şi înfrângerile au menirea de a ne face mai puternice şi mergem înainte cu fruntea sus spre următorul joc. Fetele au dovedit că îşi doresc să progreseze, să dea totul pe teren, muncesc din greu la antrenamente şi sunt sigură că toată lumea a avut de învăţat în urma acestei înfrângeri", a declarat, la finalul partidei, Mariana Szabo-Alexi, antrenoarea echipei orădene.

CSU Oradea - FC Argeş Piteşti 0-3 (20-25,20-25,17-25)

CSU Oradea: Fîcă Iuliana (căpitan), Radu-Fîcă Ana Maria, Paşca Anca, Haidu Roxana, Adamcsik  Daiana, Blaj Giulia, Maxim Andreea, Rizea Antonia (libero), Maran Andreea, Pura Mădălina, Breban Alexandra, Bikvalvi Alexandra, Petrescu Atena şi Suciu Bianca. Antrenor: lector univ. dr. Mariana Szabo-Alexi

După această înfrângere, universitarele orădene au coborât în clasament pe locul IV, după victoria echipei CNE CSU Medicina Târgu Mureş în disputa cu CSM Craiova, cu scorul de 3-1.

În următorul meci, CSU Oradea va evolua în deplasare, împotriva echipei Politehnica Timişoara, formaţie situată pe locul II.