Handbaliştii de la CSM Oradea au pierdut duminică pe terenul ultimei clasate, devenind singura echipă care n-a obținut nici măcar un punct în această ediţie de campionat a Ligii Zimbrilor, unde a ajuns, astfel, deținătoarea „lanternei roşii”.

Cu anumite probleme de lot, formaţia orădeană a fost învinsă la Odorheiu Secuiesc, de echipa locală CSM, la o diferenţă de zece goluri, scor 37-27. După cum o arată şi scorul, jocul a fost la discreţia gazdelor, care şi la pauză conduceau cu şase goluri, scor 18-12.

Orădenii au condus în acest meci o singură dată, chiar la început, când au înscris primii, prin Viorel Boşca, după care cei de la Odorhei s-au instalat la conducere, pentru a se desprinde treptat.

Totuşi, în primele 25 de minute, situaţia din teren a fost destul de echilibrată, în minutul 24 gazdele conducând doar cu 13-11. Din finalul primei reprize a apărut însă desprinderea gazdelor, care şi-au făcut apoi o repriză secundă mult mai uşoară.

De la CSM Oradea, Borivoje Djukic a fost cel mai eficace, cu 9 goluri înscrise, în timp ce Valentin Ivancenco a reuşit şi el 6 goluri.

CSM Odorheiu Secuiesc – CSM Oradea 37-27 (18-12)

CSM Odorhei: Orban, Varo – portari; A. Dedu 7 goluri, Csibi 6, Putnoky 6, Couveiro 5, Ferenczi 3, Milosevic 3, Tăuțean 2, Hadnagy 2, Fekete 2, Katona 1 şi Ramos. Antrenor: Lorant Sipos.

CSM Oradea: Țenghea, Turturică – portari; Djukic 9 goluri, Ivancenco 6, Aungurenci 4, Oarga 3, Farcaș 3, Boșca 2, Gal, Munteanu şi C. Szasz. Antrenor: Cosmin Liberț.

Evoluția scorului: 5-2 (min. 6), 8-5 (min. 13), 12-7 (min. 19), 13-11 (min. 25), 18-12 (pauză), 22-15 (min. 36), 25-18 (min. 42), 30-21 (min. 51), 32-25 (min. 55), 37-27 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (3) – 1 (1).

Minute de eliminare: 10-6.

Au arbitrat: Ionuț Cazan şi Gesur Suliman (din Bucureşti)