Din cele 42 primării bihorene care au angajați afiliați la Sindicatul din Comunele din România și au programat marți dimineața greve de avertisment de două ore, în care să nu lucreze cu cetățenii, doar 39 au avut astfel de întreruperi ale programului.
Greviștii au afișat mesaje anti-Bolojan, pe care îl acuză că vrea ca satul românesc să fie sărac, și-au făcut poze sau ordine prin hârtiile din birouri, cei care au renunțat la protest fiind „sensibili la presiuni psihologice”.
„Măi, săracilor!”
Greva de avertisment programată pentru ziua de marți de Sindicatul din Comunele din România, SCOR, a început la ora 10.00 și, până la ora 12.00, greviștii nu au asigurat relațiile cu cetățenii, în semn de protest față de ceea ce ei consideră politicile greșite ale Guvernului Bolojan, care intenționează ca prin pachetul de măsuri pentru restructurarea administrațiilor locale să instituie o grilă de salarizare unică la nivel național și, de asemenea, să permită angajarea cu fracțiuni de normă.
Participanții la acțiune - în primării precum Batăr, Hidișelu de Sus, Copăcel, Biharia, Borod, Măgești, Căbești - au afișat pe ușile primăriilor și pe cele de la intrarea în birouri mesaje precum „Impozite locale duble colectate de Primărie confiscate de Guvern”, asta deși în realitate banii rămân integral la primării, „Guvernul Bolojan către satul românesc: Măi, săracilor!”, „Noi vom fi slugă la doi stăpâni, cetățenii noștri vor fi impozitați dublu”, „Constituția României e sfântă!” ori „1 om din municipii primește de la stat cât 5 oameni din sate”.

Poze și curățenie
Nu în toate cele 42 primării din Bihor cu angajați afiliați la SCOR a avut loc greva de avertisment, ci doar în 39, a precizat pentru BIHOREANUL președintele filialei Bihor a sindicatului, Sorin Husăsan. „Unii sunt mai sensibili la presiuni psihologice”, a spus acesta, sugerând că o parte din funcționari ar fi fost „terorizați” de primari, dar refuzând să vorbească despre cazuri punctuale și chiar să nominalizeze cele trei primării comunale unde nu s-a mai făcut grevă.
În ce privește activitățile desfășurate de greviști, Husăsan a spus că aceștia s-au adunat în fața primăriilor și au făcut poze cu pancarte pe care și-au scris mesajele, aceste imagini fiind proiectate în direct la București, unde tot marți a avut loc Adunarea Generală a Asociației Comunelor din România.

De asemenea, președintele filialei Bihor a SCOR a spus că în cele două ore greviștii au profitat de ocazie să-și facă rânduială în birouri. „Ne-am făcut ordine prin birouri, prin hârtii”, a spus acesta.
Întrebat dacă în cele două ore ale grevei de avertisment în Primăria Batăr, unde este secretar general, au existat cetățeni care s-au adresat cu cereri ori petiții și aceștia nu le-au putut înregistra, Husăsan a răspuns că „la noi au existat cetățeni care au venit să-și achite taxe și impozite și au fost serviți după încetarea acțiunii”.