Noua ediţie a fazei naţionale a Cupei României la fotbal debutează în această săptămână, miercuri. În primul tur din sezonul 2018-2019 a competiţiei KO din fotbalul românesc participă 68 de echipe, dintre care cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene, precum şi 26 de formaţii care au evoluat în ediţia anterioară a Ligii a III-a.

Judeţul Bihor are în acest tur o singură reprezentantă, pe câştigătoarea fazei judeţene, formaţia Dacia Gepiu, care o va avea ca adversară pe echipa arădeană Gloria Lunca Teuz Cermei.

Meciul este programat pe terenul echipei bihorene, care provine din Liga a IV-a, cu începere de la ora 17.30, iar în caz de egalitate după cele 90 de minute de joc, vor urma două reprize a câte 15 minute de prelungiri, iar dacă egalitatea persistă, atunci departajarea va fi făcută la loviturile de la 11 metri.

De menţionat că echipa arădeană Gloria Lunca Teuz Cermei a ocupat locul 12 în Seria a IV-a a Ligii a III-a în sezonul precedent.

În total, în primul tur al Cupei României la fotal – ediţia 2018-2019 sunt programate 34 de meciuri, care au loc într-o singură manşă, miercuri, de la ora 17:30.