Poloiştii de la CSM Digi Oradea au debutat cu două victorii categorice în noua ediţie a campionatului Superligii Naţionale.

Bihorenii au evoluat în weekend la Bucureşti, în compania celor de la Rapid, pe care i-au învins cu scorurile de 16-2 şi 13-4.

Jocurile, care au contat pentru prima etapă a sezonului regulat din Superliga Naţională, au fost dominate clar de bihoreni.

Primul meci, desfăşurat sâmbătă, s-a încheiat cu scorul de 16-2, după ce pe sferturi elevii antrenorului Dorin Costrăş s-au impus cu 5-0, 3-0, 4-2 şi 4-0. Au marcat: Guimaraes şi Popoviciu – câte 3 goluri fiecare, R. Szabo, Inaba şi Gergelyfi – câte 2 goluri, Adachi, Costa, Czenk şi Kovats – câte 1 gol.

Apoi, duminică, în cea de-a doua dispută, orădenii s-au impus cu scorul de 13-4, câştigând sferturile cu 3-1, 1-0, 4-1 şi 5-2. De această dată, golurile au fost marcate de: R. Szabo – 4, Guimaraes – 3, Adachi – 2, Ilisie, Remeş, Vancsik şi Inaba – câte 1 gol.

În etapa a doua, programată în perioada 19-21 octombrie, CSM Digi Oradea se va confrunta cu concitadina Crişul Oradea, în jocuri la care va fi considerată echipa gazdă formaţia Crişul.