Oradea va avea doi reprezentanți la Campionatul Mondial de Lupte U17, competiție care se va desfășura în perioada 27 iulie – 2 august, la Baku, în Azerbaidjan. Sportivii Vlad Trip și Eugen Popa vor îmbrăca tricoul României la cea mai importantă întrecere a anului rezervată categoriei lor de vârstă, după rezultatele care le-au adus calificarea în lotul național.
Cei doi sportivi sunt legitimați la LPS Bihorul Oradea și sunt, în același timp, elevi ai Liceului cu Program Sportiv din Oradea, una dintre instituțiile care au dat de-a lungul timpului numeroși luptători de valoare.
Prezența lui Vlad Trip și a lui Eugen Popa la Campionatul Mondial confirmă încă o dată nivelul școlii orădene de lupte, cei doi urmând să concureze împotriva celor mai buni sportivi U17 din lume.
Competiția de la Baku reprezintă cel mai important examen internațional al sezonului pentru luptătorii acestei categorii de vârstă, iar participarea la un asemenea nivel este, în sine, o performanță obținută în urma rezultatelor și a muncii depuse în ultimii ani.
Înaintea plecării spre Azerbaidjan, reprezentanții LPS Bihorul le-au transmis un mesaj de încurajare celor doi sportivi, exprimându-și încrederea că vor reprezenta cu onoare atât România, cât și Oradea.
„Le dorim mult succes în confruntările de la Baku, inspirație, încredere și rezultate pe măsura muncii depuse. Suntem mândri că reprezintă România și Oradea la cel mai înalt nivel al categoriei de vârstă U17”, au transmis reprezentanții secției de lupte a LPS Bihorul.
Campionatul Mondial de Lupte U17 se desfășoară în perioada 27 iulie – 2 august, în capitala Azerbaidjanului, reunind cei mai valoroși tineri luptători din întreaga lume. Pentru Vlad Trip și Eugen Popa, competiția reprezintă oportunitatea de a confirma pe plan internațional și de a aduce un nou motiv de mândrie sportului bihorean.