Tinerele atlete de la LPS Bihorul Oradea, pregătite de antrenorul Călin Laza, s-au întors cu două medalii de la întrecerile Campionatului Naţional de Cros, de la Botoşani.

Desfăşurată weekendul trecut, etapa finală a acestei competiţii a adus o medalie de aur elevelor antrenorului Călin Laza, cucerită de Kosa Anna, la categoria copile II. Sportiva orădeană a devenit astfel campioană naţională la cros la categoria atletelor născute în anul 2010. Legitimată la LPS Bihorul, Kosa Anna este fiica antrenorului de baschet Kosa Zoltan.

Cealaltă clasare pe podium pentru tinerele atlete orădene a fost reuşită la categoria U16 de echipa LPS Bihorul – CS Crişul, care a terminat pe locul III şi a cucerit bronzul.

Fetele care au reprezentat cele două cluburi orădene şi au fost medaliate sunt Andra Danciu, Miklovits Linett şi Kiss Kamilla.

Tot de la LPS Bihorul – CS Crişul, Diana Verdeş a ocupat locul 11 la categoria U18.