Trei medalii de aur, trei medalii de argint şi alte două de bronz au fost câştigate de echipa de sportivi de la clubul Gold Dragon Oradea la Campionatul naţional de Kung Fu Wushu tradiţional - Taolu tradiţional şi Quinda - organizat la sfârşitul săptămânii trecute la Bucureşti.

În total, în competiţie s-au înscris 9 copii şi tineri practicanţi de arte marţiale şi niciunul nu s-a întors fără medalie sau menţiune.

Astfel, Carina Haşaş a obţinut medalia de aur la Taolu cu sabie (grupa de vârstă 12-14 ani), Dania Coneru a fost medaliată cu argint la Taolu fără armă (grupa de vârstă 9-11 ani), Iulia Cristea a luat aur la Taolu fără armă şi bronz la paloş (grupa de vârstă 15-17 ani), sora ei, Anda Cristea, a luat locul IV la sabie (grupa de vârstă 12-14 ani), Oana Gal a luat medalia de argint la Taolu cu paloş şi locul patru la Taolu fără armă (grupa de vârstă 15-17 ani), David Egri a fost medaliat cu argint la Qinda (luptă, grupa de vârstă 15-17 ani), Cristian Fitero a obţinut medalia de bronz la Taolu cu armă lungă (budao) seniori 18+, Dan Caragică a luat aur la Taijiquan (Tai Chi), grupa veterani 36+, iar Teglas Hajni, locul patru la Taijiquan (Tai Chi), grupa veterani 36+.

Campionatul naţional de Kung Fu Wushu tradiţional - Taolu tradiţional şi Quinda - s-a organizat în perioada 4-5 martie la Sala Polivalentă din Bucureşti cu participarea a peste 150 de sportivi din ţară.