În perioada 18-24 iunie a avut loc la Mangalia  Liga Naţională de baby baschet, competiție rezervată fetelor și băieţilor născuți în anul 2007 şi mai mici.

La fete, echipa de baschet BC Rookies Oradea (antrenori Vereş Attila  şi Salamon Bela) au cucerit cupa şi medaliile de bronz. A fost „o performanţă  deosebită pentru tinerele  baschetbaliste”, a declarat Mirela Casetti, inspector sportiv în cadrul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Bihor.

Echipa orădeană  a învins pe rând echipele: CSS Reghin, CSS Craiova, Sportul Studenţesc Bucureşti, CS Cuza Sport Brăila, ABC Leii Bucureşti şi Olimpia 3 Bucureşti.

În semifinale orădencele au pierdut însă în fața celor de la ACS Dan Dacian Bucureşti,  iar în finala pentru locul 3 au învins ACS Gladius Tg. Mureş, cu scorul de 27-8.

Componenţa echipei a fost: Fulop Maisa, Salamon Vivien, Cipleu Ana, Hegyi Vivien, Stanciu Alessia, Crăciun Medeea, Mardale Sânziana, Jurcan Ingrid, Pop Camelia, Lungu Maira, Anghel Alexandra, Dani Rebecca și Ficuţ Anisia.

Competiția a fost câștigată de  ACS Dan Dacian Bucureşti, în timp ce pe poziția secundă s-a situat CS Olimpia 2 București. Turneul feminin a reunit la start 48 de echipe.