Luceafărul Oradea a pierdut fără drept de apel amicalul cu liderul Ligii I, CFR Cluj, pe care l-a jucat sâmbătă după amiaza pe "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj.

Formaţia pregătită de Dan Petrescu, principala pretendentă la titlul naţional în acest sezon, s-a impus cu categoricul scor de 9-0, după ce şi la pauză conducea cu 4-0.

Meciul s-a jucat pe durata a două reprize a câte 60 de minute, iar cei doi antrenori principali, Dan Petrescu şi Cristian Dulca, au utilizat din start formule de joc apropiate meciurilor oficiale.

Echipa gazdă a fost însă superioară la toate capitolele, CFR a marcând nouă ori, prin: Emmanuel Culio (din penalty), Valentin Costache, Alexandru Păun, Sebastian Mailat (din penalty), Alexandru Ioniţă, Andrei Mureşan, Laurenţiu Rus şi Ibrahima Balde, acesta din urmă  de două ori.

În prima repriză, antrenorul echipei Luceafărul, Cristian Dulca, i-a trimis în teren pe: Gudea (înlocuit în minutul 40 cu Goia) - Balea, Oros, Tînc, Ban - Feher, Ţegle - Al. Neacşa, Vas. Pop, Codoban - Vl. Rusu. În repriza a doua au evoluat însă:  Goia (din minutul 80, Jovanovski) - Valies, Mutu, Bărâcă, Trif - Bruno Rocha, Băban, D. Lukacs, Al. Dulca – Obekop şi Antohi. Au mai intrat însă şi:  Au mai jucat: C-tin. Roşu, Torişte, Cuc şi Chiorean.

De partea cealaltă, antrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a început partida cu: Vîtcă - Cr. Manea, Vinicius, Gilvan, Camora (cpt.) - Hoban, Culio - V. Costache, Cip. Deac, Al. Păun – Omrani. Pe parcurs, i-a mai trimis în teren şi pe: Djokovic, Bordeianu, Luchin, Al. Ioniţă. Mailat, A. Mureşan, Balde, L. Rus, Peteleu, A. Vlad, M. Coman şi A. Rus

Pentru Luceafărul Oradea urmează acum primul joc oficial din noul an, sâmbătă, 10 martie, pe teren propriu, cu FC Argeş, în timp ce CFR Cluj va evolua pe 9 martie, pe teren propriu, cu CSM Poli Iaşi, în prima etapă din play-off-ul Ligii I.