Formaţiile bihorene de fotbal din Liga a III-a şi-au continuat pregătirile cu câte un meci de verificare, pe care l-au susţinut la finele săptămânii trecute.

CAO 1910 Oradea, după ce şi-a încheiat stagiul de pregătire centralizată de la Băile Felix, s-a deplasat la Salonta, unde a susţinut un amical în compania unei alte formaţii din eşalonul III, Gloria Lunca Teuz Cermei din judeţul Arad, în compania căreia a remizat cu scorul de 2-2, după ce şi la pauză s-a consemnat scor egal, 1-1.

După ce arădenii au deschis scorul, în minutul 20, prin A. Sabău, Letan a egalat, din penalty, 8 minute mai târziu. În repriza secundă CAO a marcat prin Torok, în timp ce golul echipei din Cermei l-a reuşit L. Bodri.

Antrenorul formaţiei orădene, Florin Fărcaş, a trimis în teren în prima repriză echipa: R. Bob - Cr. Copil, Mintaş, Letan, Ioviţă - R. Ardelean, Cherman (min. 44 D. Stan) - D. Costea, Codoban, Al. Lezeu - C. Roşu. După pauză au jucat însă pentru CAO: Verdeş - Urbanowski, D. Stan, Panti, Ioviţă (min. 63 Săutiuţ) - Letan (min. 63 Oşvat), A. Iacob - Al. Lezeu (min. 63 Negruţiu), Blăgea, D. Torok - C. Roşu (min. 63 A. Hosu).

Totuşi, staff-ul celor de la CAO nu a putut rula întregul lot, din cauza problemelor medicale neputând evolua: Ad. Lazăr, M. Kovács, Sg. Ciocan, M. Hosu şi V. Dobrescu.

Cea de-a doua dintre echipele bihorene din Liga a III-a, CSC Sânmartin a jucat de această dată un amical la Cordău, în compania colegei de serie din campionat Minaur Baia Mare, formaţie care s-a impus cu scorul de 2-1, luându-şi, astfel, revanşa după ce în turul campionatului CSC Sânmartin s-a impus cu 4-2.

La pauză în meciul de la Cordău, Minaur conducea cu 2-0, prin golurile înscrise de Alexandru Pop şi Vasile Pop, pentru ca în repriza secundă CSC să reducă din handicap, prin Alexandru Sorian.

Antrenorul echipei din Sânmartin, Cosmin Bodea, a început jocul cu: Barabaş - Dardai, Pintea, D. Lupşe, M. Arsene, Sfârlea, M. Popa, Tiponuţ, I. Ban, Al. Sorian şi Fl. Pop. Pe parcurs i-a mai trimis în teren însă şi pe: Beke - R. Baciu, Andraş, Nogo, Ember şi R. Pop.

În fine, ultima dintre echipele bihorene din eşalonul III, Luceafărul Oradea a întâlnit, într-un meci test formaţia de ligă a IV-a Foresta Tileagd, într-o confruntare care a avut loc la Baza Tineretului din Oradea.

Cei de la Foresta Tileagd s-au impus cu scorul de 5-2, după ce la pauză conduceau cu 3-2. Au marcat de la învingători: Daina de două ori, S. Ban tot de două ori, şi Cl. Popa. Golurile formaţiei Luceafărul le-a reuşit Al. Jurcuţ, care a realizat şi el o dublă.

Ciprian Dianu, tehnicianul "luceferilor", a început partida cu: Nergheş - Drăgan, Ardelean, Laza, Pintilie, Goilean, Şt. Hogaş, T. Tamaş, M. Balogh, Gheban şi Al. Jurcuţ. Pe parcurs i-a mai introdus însă şi pe: Mudura, Humadi, Şt. Meşter, Farcaş, Abagiu, Ţârţ, Lăsconi şi Tomuţ.

De partea cealaltă, la Foresta Tileagd, antrenorul Ovidiu Morna i-a trimis de la început pe teren pe: Ruska - Fitero, Marc, Karacsany, Ungur, Filip, Ad. Popa, Cl. Popa, S. Ban, Daina şi Al. Junc. Pe parcurs au mai intrat însă şi: G. Luca - Naghi şi S. Ciocan.